Mamos kitur: Suomija

Mamos kitur: Suomija LilliLaine
Ingos Paukštės nuotrauka

Ką reiškia auginti vaikus šalyje, kurią tarptautinės organizacijos pripažįsta viena palankiausių šalių mamoms. Apie tai su suome Lilli Laine, interjero dizainere, turinčia tris vaikus – 14 m., 11 m. ir 7 m. amžiaus.

Kokio amžiaus būdama susilaukei pirmo vaiko? Koks yra vidutinis pirmakarčių amžius Suomijoje?

Man buvo 30 metų, kai susilaukiau pirmojo. Kiek žinau, vidutinis pirmą kartą susilaukusiųjų amžius Suomijoje yra maždaug 29-eri.

Kokia tavo gimdymų patirtis?

Visi trys gimdymai buvo labai skirtingi. Pirmasis gimė dviem savaitėmis vėliau nei buvo numatyta ir jis buvo didelis, tad gimdymas buvo tikrai sudėtingas. Abu kitus vaikus gimdyti jau buvo lengviau, žinojau, ko ir kada paprašyti skausmui sumažinti. Gimdymui aš ruošiausi – skaičiau knygas, naršiau internete, kaip ir visos mamos. Be to, Suomijoje mes turime slauges, kurios prižiūri tave visą nėštumą, suteikia labai daug informacijos. Tu lankaisi pas ją kas mėnesį. Nėštumo pabaigoje vizitai jau vyksta kas dvi savaites, o paskutinį mėnesį eini kas savaitę. Vizitas pas gydytoją skiriamas tik tuo atveju, jei tyrimai yra blogi ar nėštumas yra komplikuotas ir reikia rimtesnės priežiūros. Mes taip pat turime kursus, skirtus pasiruošti gimdymui, buvau trijose paskaitose, bet iš tikrųjų daugiau informacijos gavau iš minėtos slaugės. Galima sakyti, buvau pasiruošusi, bet visvien negalėjau įsivaizduoti, kaip iš tikrųjų viskas bus.

Ar moterys Suomijoje gimdo tik ligoninėse? Kiek populiarus yra gimdymas namuose? Ar dulos turi senas tradicijas tavo šalyje, ar visgi tai naujas reiškinys?

Suomijoje nėštumo ir gimdymo priežiūros sistema yra valstybinė, niekas nemoka už tai didelių pinigų privatiems gydytojams. Privačioje ligoninėje tu gali operuotis kelio sąnarį, bet ne gimdyti. Be to, kodėl negimdyti valstybinėse ligoninėse, kai jose teikiamos tikrai aukšto lygio paslaugos. Turėjau progą pati, kaip slaugė, atlikti praktiką vienoje Belgijos ligoninėje, tad galiu pasakyti, kad Suomijoje viskas yra puikiai suorganizuota, naudojamos naujosios technologijos, taikomi tikrai aukšti standartai priežiūrai. Dulos nėra sena tradicija Suomijoje, man rodos, jos oficialiai veikia aštuntus metus. Tu gali paprašyti dulos gimdymui. Namuose suomės gimdo retai. Per metus gal dešimt moterų. Ir manau, taip yra dėl to, kad Suomijoje mes neturime daug didelių ligoninių ir ne kiekvienas gyvena šalia jos, tad žmonės tiesiog bijo rizikuoti gimdyti name, stovinčiame kažkur tyrlaukiuose, Suomijos glūdumoje, nes reikalams pasisukus netinkama linkme, tiesiog neprisišauktų greitos pagalbos

Ar egzistuoja pas jus toks dalykas kaip Cezario operacijos užsisakymas?

Suomijoje tau gali būti atlikta Cezario operacija, bet tik esant rimtoms indikacijoms. Tu negali tiesiog susitarti dėl jos. Jei tu nori operuotis, nes bijai, tau gali pasiūlyti apsilankyti pas slaugę ar specialistus, kurie padėtų įveikti tą baimę. Tau pasiūlys apsilankyti Gimdymo baimės klinikoje (Fear of Childbirth Outpatient Clinic), kur kalbėsiesi apie savo baimes, bus aiškinama, kas vyksta gimdymo metu, kaip įveikti skausmą ir t.t

Kaip ilgai žindei savo vaikus? Kiek įprastai Suomijoje mamos maitina krūtimi?

Vaikus maitinau, kol jiems sukako vieneri. Mačiau statistiką, kad Suomija yra trečioje vietoje Europoje pagal žindymo trukmę. Maždaug 40 proc. mamų mūsų šalyje maitina krūtimi vaikus iki jiems sukanka vieneri. Vaikus žindančios mamos turi tikrai didelį visuomenės palaikymą, yra visiškai normalu ir natūralu žindyti vaikus parkuose ar restoranuose.

Remiantis paskutiniais organizacijos “Gelbėkit vaikus” vykdyto tyrimo duomenimis, Suomija pripažinta viena iš geriausių šalių būti mama. Sutinki su tuo?

Manau, kad taip yra dėl geros sveikatos priežiūros, kurios kokybė nepriklauso nuo tavo pajamų, soc. statuso. Visos suomės turi lygias galimybes pasinaudoti valstybės teikiama parama jų motinystės kelyje. Kalbu ne tik apie nėštumo ar gimdymo priežiūrą, bet ir apie darželius bei mokyklas. Taikomi daugiau mažiau vienodi standartai visiems.

Motinystės paketas” yra fenomenas, garsinantis Suomiją visame pasaulyje. Ką jis reiškia mamoms? Ar buvo tau naudingas?

Manau, kad tai puikus dalykas, ypač pirmo vaiko besilaukiančioms, kai tu nesi tikra, ką turėtum pirktis, kas nebūtina. Tai dėžė, kurioje yra net 53 dalykai (nuo drabužių iki higienos priemonių ar miegmaišio).

Ar atsimeni, kas buvo tavoje dėžėje?

Taip, aš vis dar atsimenu, kas buvo toje dėžėje ir tikrai viską panaudojau. Iš tiesų, tu gali imti šią motinystės dėžę arba pinigus (140 eurų). Ir kartais mamos, turinčios daugiau nei vieną vaiką, renkasi pinigus. Bet aš rinkausi dėžes, nes man atrodo, už tokią sumą nebūčiau įsigijusi tokio kiekio daiktų.

Mamos kitur: Suomija maternityKiek truko tavo motinystės atostogos? Kiek įprastai trunka?

Aš vaikus namuose auginau iki dvejų metų. Būsimos mamos išeina nėštumo – apmokamų gimdymo atostogų likus 7 savaitėms iki planuojamo gimdymo. Pagimdžius valstybė moka pašalpą dar 16 savaičių, nepriklausomai nuo to, ar turėjai gerai apmokamą darbą, esi studentė ar bedarbė. Pvz. studentė gaus 600 eurų per mėn., tai mažiausia pašalpa. Vėliau mokama 70 proc. tavo buvusio atlyginimo dydžio užmokestis. Taip yra iki vaikui sukanka 9 mėnesiai. Tai iš tiesų pakankami pinigai likti namuose. Jei nusprendi neleisti vaiko į lopšelį, o auginti vaiką pati ar samdyti ką nors, tau skiriama beveik 350 eurų kas menėsį vaiko auginimui. Dažniausiai suomės augina vaikus iki vienerių metų, bet kai kurios būna ir trejus. Net vaikui atšventus trečiąjį gimtadienį, tėvai gali išeiti dalinių vaiko priežiūros atostogų, kai dirbama dalį dienos. Ir tai gali trukti tol, kol vaikas pradeda antrą klasę.

Kokio amžiaus vaikai pradeda lankyti darželį?

Beveik visi vaikai nuo trejų metų lanko darželį, labai mažai suomių turi aukles ar jiems padeda seneliai auginti vaikus namuose. Darželio mokestis priklauso nuo tėvų pajamų. Daugiausiai 290 eurų.

Remiantis vienu Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tyrimu, Suomija yra vienintelė išsivysčiusio pasaulio šalis, kurioje tėčiai praleidžia daugiau laiko su mokyklinio amžiaus vaikais nei mamos. Kodėl taip yra? Ar gali tą patį pasakyti apie savo šeimą?

Nežinau, ar tikrai taip yra. Faktas, kad valstybė tikrai remia tėvus, norinčius prižiūrėti vaikus. Ir tai stiprėja. Jei mama pasiima 9 mėnesius motinystės atostogų, tai tėtis gali tuo metu išeiti tėvystės atostogų aštuoniolikai dienų. Be to, tėčiams leidžiamos papildomos laisvos dienos, už kurias jiems mokama (54 darbo dienos iš viso). Dabartinė jaunų (iki 40 metų) tėvų karta tikrai žymiai labiau dalyvauja vaikų gyvenime nei vyresni. Nebenustembi pamatęs, kad vaikus iš mokyklos pasiima ne mamos, o tėvai. Kad jie, o ne mamos, organizuoja pasimatymus su žaidimų draugais (“playdates”). Mano vyras vyresnis, tad jis ne tos kartos žmogus, bet ir jis labai dalyvauja vaikų gyvenime, organizuojant pomokyklinę veiklą, būrelius. Jei lyginu su savo tėčiu, tai mano vyras atrodo labai pažangus.

Mamos kitur: Suomija 24129471 10155827712113490 3826088373243337914 n

Kuo ypatinga yra Suomijos švietimo sistema, kuri vadinama bene geriausia pasaulyje? Gal tai, kad kaip ir sveikatos sistemoje, visi turi vienodas galimybes tapti kuo tik nori? Tu gali gauti valstybės paramą šiam tikslui.

O kaip dėl “jokių namų darbų, neformalus bendravimas su mokytojais”?

Kai kurie žmonės mano, kad yra gerai turėti tokius neformalius santykius tarp mokinių ir mokytojų, taip jie geriau išmoksta, nei tuomet, kai žinios tiesiog nuleidžiamos iš viršaus. Bet aš esu šiek tiek senamadiška. Aš galvoju, kad mokytojai turi turėti autoritetą. Nes vyresnėse klasėse, būdami jau paaugliais, vaikai pradeda piktnaudžiauti ta galia sakyti mokytojui, kaip draugui, ką nori, jie pradeda kvestionuoti mokytojus. Kas dėl namų darbų, tai jų nėra iš tiesų tik pradinėse klasėse. O tai, kad mes turime trumpesnę dieną mokykloje, daugelis suomių tėvų mato kaip problemą. Nes vaikai turi likti namuose vieni, kol tėvai dirba. Dauguma mamų Suomijoje dirba ir toli gražu ne kiekvienas turi namų šeimininkę ar au-pair auklę, kuri galėtų pasirūpinti vaikais po mokyklos. Dar ką aš pastebėjau dabar, persikrausčiusi į Ispaniją, Suomijoje vaikai mokosi daugiau dalykų iki pat vidurinės mokyklos baigimo. O čia, Ispanijoje, turi pakankamai anksti susiaurinti savo domėjimosi sritis ir pasirinkti dalykus, į kuriuos gilinsiesi.

Kiek reikia laiko užaugti moteriai kaip mamai?

Man atrodo, kad aš niekada netapsiu tokia mama, kokia įsivaizdavau būsianti, prieš susilaukdama vaikų. Manau, kad tam gali prireikti viso gyvenimo. Džiaugiuosi, kad mano vaikai laiko mane OK mama.

Kas buvo (arba tebėra) tau didžiausias motinystės iššūkis?

Sudėtingiausia, kad tu nuolat patenki į tau netikėtas situacijas, nepaisant to, kaip pasiruošusi (bent jau kaip atrodė) buvai. Labai sunku save paruošti visiems galimiems scenarijams, pvz., paauglystei. Turiu paauglį. Nepaisant to, kiek daug aš skaičiau apie paauglystę, tai užklupo netikėtai ir su tokia didele jėga! Tu turi pati keistis kaip asmenybė kartu su savo vaiku. Ir kai atrodo “iš niekur” tavo vaikas staiga tave apšaukia, tu būni užklupta nepasiruošus ir nežinanti, kaip teisingai į tai reaguoti, kas čia ir kodėl dabar įvyko?

Kaip susitvarkai?

Aš stengiuosi išlikti rami, bet ne visada pavyksta. Kartais pati reaguoju kaip paauglė.

Kaip kiti vaikai reaguoja į vyriausiojo paauglystės keliamus iššūkius?

Kartais jie taip pat sutrinka, bet manau, jau kažkiek įprato ir prisitaikė.

Kokį patarimą duotum būsimiems ar tik tėvystės kelią pradėjusiems tėvams?

Mano patirtis rodo, kad tėvai trečiaisiais vaiko metais tampa desperatiški savo vaiko atžvilgiu, nes vaikai tampa mažiausiai nuspėjami ir sunkiai valdomi, be to dar nekalba, tad sunku susitarti. Neretai būtent šitam amžiaus tarpsnyje tėčiai palieka šeimas. Tai norisi jiems pasakyti, kad viskas bus gerai, kai sukaks ketveri. Tad turiu vieną patarimą jaunoms šeimoms – nepasiduoti.

Ačiū už pokalbį.

Šis įrašas neturi komentarų

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.