Fotografijos projektas MAMYSTĖ – tai metus laiko trukusi socialinė iniciatyva, kurios metu fiksavome mamų realybę. Į kelią leidausi drauge su fotografe Laura Vansevičiene. Be specialaus makiažo, be specialiai sutvarkytų namų, ar fotosesijai sušukuotų vaikų, fotoreportažu siekėme parodyti įvairias motinystės spalvas, kasdienybės akimirkas, kurias vienaip ar kitaip išgyvena visos, auginančios vaikus. Išgirstos istorijos ir užfiksuota kasdienybė galiausiai sugulė į vieną knygą „Mamystė”, kurioje nuo pirmojo nėštumo iki anūkų, iš 56 moterų istorijų lyg iš dėlionės susideda mamos raidos paveikslas.

Projekto dalyvės – savanorės. Kalbinome visas užsiregistravusias iš eilės, tam, kad neturėtume jokios įtakos turiniui. Kiekvieną istoriją pirmąkart išgirdome tik susitikus su mama, ją aprašėme ir iliustravome fotografijomis.

Kiekviena moteris turi savo unikalią istoriją. Mama netampama per tą akimirką, kai gimsta vaikas, mama mokomasi būti visą gyvenimą. Todėl reikėtų kalbėti ne tik apie vaiko raidos etapus, bet ir apie mamos. Kokie emociniai iššūkiai moters laukia iki gimdymo, iškart po jo? Kaip reikės auginti du ar tris? Kaip auklėti vaiką, kaip išleisti į mokyklą, į pirmą vakarėlį, į universitetą, į gyvenimą? Tai nėra filosofiniai, retoriniai klausimai. Mama juos sprendžia kasdien. Savo namuose, savo žiniomis, savo nuojauta. Šiame projekte mes neieškome vieningo atsakymo ar sprendimų vaikų auginimo klausimams. Mes siekiame atvaizduoti įvairią realybę su kuria susiduria moterys.

Neabejotina, kad vaikas yra neapsakomai didelis įvykis tėvų gyvenime, tačiau tai ne visada automatiškai reiškia puokštę teigiamų jausmų, o apie neigiamus viešai kalbėti yra tabu. Yra priimta, kad skųstis savo vaiku, ar motinyste nedera, nes tai reikš, kad nesi gera mama.

Kita vertus, džiaugtis, domėtis, kalbėti irgi negalima per daug. Nes gali gauti „supermamos“ etiketę. Kai vyrai sudarinėja Supermamų TOP 10 erzinančių savybių sąrašą ir televizijos laidose diskutuoja, kodėl moteris nukvailėja išėjusi motinystės atostogų, motinos neturi galimybės atsakyti. Jos buriasi linksniuojamuose interneto forumuose prisidengdamos išgalvotais vardais, ieškodamos atsakymų į buitinius klausimus, o labiausiai ten tikisi gauti bendraminčių palaikymą.

Todėl ir norėjosi sukurti knygą, kurią vartydama mama pajaustų bendrystę, suprastų, kad ji tokioje situacijoje ne viena ir skaitydama sau pasakytų: “O, juk ir man panašiai dabar yra.”

Knygą galite įsigyti mano tinklaraščio el. parduotuvėje arba didžiųjų Lietuvos miestų knygynuose ir prekybos centruose.

Knygos per Penki TV reportažas iš knygos “Mamystė” pristatymo

Šis įrašas neturi komentarų

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.