„Greičiau pagimdyti“

„Greičiau pagimdyti“   Laura Vanseviciene 7768

Aš pernešiojau dukrą apie savaitę. Gavau paskyrimą atvykti į ligoninę sutartą datą. Kai atvažiavau su visais krepšiais, pasitikusi budinčioji pasakė, kad galėčiau gi dar pagal viską per savaitgalį ir palaukti. Tai mane visiškai išmušė iš vėžių. Kaip palaukti? Gi jau sutarėm! Aš, va, visą savaitę ruošiausi, visą naktį nemiegojau. Aš pasiruošusi. Ir taip AŠ pasirinkau pasilikti ligoninėje, gult į gimdyklą, gaut tabletę ir laukti gimdymo. Ir nors šiaip esu pragmatikė, bet dar tada stuktelėjo mintis, kad „o gal žvaigždėse ne taip nulemta…“

Neseniai perskaičiau, kad atliktas tyrimas, kuriuo nustatyta, jog skatinant gimdymą medikamentais 32% padidėja pogimdyminės depresijos tikimybė.

Per šiuos du metus labai dažnai kalbėjau apie tai, kad moterys po gimdymo ne visada jaučia tą euforiją, kurią mes matome filmuose, kad motinystės realybė grįžus namo iš ligoninės prislegia, kad būna, jog ašaras keičia juokas ir t.t. Klausiausi daugybės pasakojimų apie skirtingas gimdymų ir motinystės patirtis. Vienos jaučia nuoskaudą dėl Cezario pjūvio, kitos dėl to, kad prašė nuskausminamųjų, trečios sako – „gimdyčiau ir gimdyčiau“, ketvirtos – žegnojasi „niekada daugiau“.

Matot, aš perskaičiau šitą įrašą Natural Labour vs. Induced Labour ir norėjosi bėgti skalambijant šaukštais – štai, radau priežastį, moterys, pažiūrėkit! Tai dėl skatinimo jūsų organizmas negeba gaminti natūralaus oksitocino ir jūs nejaučiate laimės pagimdžius, tai dėl skatinimo gimdymas būna daug skausmingesnis, nei natūralus, tai dėl skatinimo aš dvi savaites vaikščiojau pajuodusia oda, o mano draugė, pagimdžiusi natūraliai, džiaugėsi švytinčiu veidu.

Bet atlėgus emocijoms ir pašnekėjus su pažįstama akušere šiek tiek nusileidau ant žemės. Ji paprotino, kad skaitant pavienius straipsnius niekada nesusidarysi tikro vaizdo. Kad oficialioje literatūroje nėra aprašytų tokių šalutinių sintetinio oksitocino poveikių, o Lietuvoje išvis beveik visoms gimdyvėms tam tikru etapu jis yra suleidžiamas, kad sumažintų nukraujavimo riziką. Kad yra medicininės indikacijos, nustatyti saugūs terminai (pvz., skatinama nelaukiant 42 savaitės, retai ilgiau nei 10 dienų po termino). Ir aš tikrai visada pasitikiu Lietuvos medikais, nes žmogus, kuris pasirinko mokytis 10 metų tam, kad gydytų ir gelbėtų kitus, visada bus daugiau žinantis, negu blogerė.

„Greičiau pagimdyti“   Laura Vanseviciene 7850
Tada ji dar pažėrė daugybę neatpažįstamos terminologijos, pagrįsdama oksitocino naudojimą gimdymo procese ir aš supratau, kad tokiais straipsniais, kaip tas viršuje, reikia dalintis atsargiai. Bet sąmoningai jo nuorodą įdėjau čia, kad galėtumėte pamatyti abi istorijos puses ir suprastumėte, kaip lengva pasiduot ne visada pagrįstai, bet emociškai paveikiai informacijai. Kaip paprasta įtikėti tuo, jeigu šiuo metu laukiesi ir nori, kad viskas vyktų natūraliai. Paskaitai tokį straipsnį ir kaipmat nusiteiki prieš bet kokį skatinimą. Bet jeigu galiausiai pernešiosi kūdikį ir tiesiog gausi datą ir tabletę, tai, žinoma, kad būsi nusiminusi! Tik gal visai ne oksitocinas bus kaltas, o tavo išankstiniai lūkesčiai.

„Greičiau pagimdyti“   Laura Vanseviciene 7810

Kita medalio pusė – mūsų gimdymo kultūra. Mūsų gyvenimo kultūra. Skubėjimas. Kaip keista, kad visą nėštumą lyg porcelianą nešiojusios tą pilvą, paskutinėmis savaitėmis taip nekantraujame jo atsikratyti. Visos juokiamės (o realiu laiku pykstame) iš to, kiek kartų per dieną išgirstame: „Ar jau?“ „Tai dar ne?“, „Tai kada jau gimdysi?“ Mes taip įpratome planuoti, kad norime suplanuoti ir gimdymą. Juk jau seniai nusipirkom lovytę ir apvilkome užklotus. Gi norisi, kad jie nesudulkėtų! O kur dar tas didelis pilvas, tas nepatogumo jausmas, negalėjimas miegoti ir nenumaldomas noras susitikt su nauju žmogumi?

Taigi, jeigu šiandien jums atrodo, kad jau nebegalit, kad norit greičiau pagimdyti, žinokit, kad tos, kurios linki „išsimiegot, kol gali“, kad ir kaip užknistų – yra teisios. 🙂 Nes natūralus gimdymas niekad neatstos nekantraus skatinto. Skatinto ne tada, kai tikrai reikia, o kai tiesiog atsibodo laukti. Ir jeigu gydytojas po patikros sako, kad dar galite pabūti kelias dienas. Pabūkite.

„Greičiau pagimdyti“   Laura Vanseviciene 7869

Greičiau nebūtinai bus geriau. Tegu žvaigždės nulemia.

O pabaigai dalinuosi natūraliais gimdymo skatinimo metodais, kurie aprašyti čia.

3 komentarai
  1. Bet apie gimdymo sužadinimo “nenaudą” ir poveikį yra ne pavieniai straipsniai, o jų pilna. Ir gydytojai oksitociną kiša net moterims, jau atvažiavusioms su natūraliais sąrėmiais, na, kad greičiau. Ir pernešiojimo atvejų būna gamtoj mažai, bet gydytojai apsidraudžia – nes tikro termino nustatymui yra n tikslesnių būdų, nei naudojamas. O mano abu vaikai buvo “pernešioti” – gimus paaiškėjo, kad anaiptol. Bet du kartus gimdymas su oksitocinu žadintas. Nu pirmą kartą, kai nežinojau, kas tas yra, dar dar. Antrą tikrai galvojau nebeištversiu, tai kai paklausia, ar bus trečias, sakau, kad jei žinočiau, jog skatins gimdymą, turbūt nesiryžčiau. Bet taip norėčiau palyginti, kaip skiriasi natūralus gimdymas nuo sužadinto 😉 (esu giliai įsitikinusi, kad gerokai skiriasi).
    P.s. Bloge “informuotas pasirinkimas” paskaitykite apie tai.

    1. Labai pritariu tam, ką parašė Gintarė. Būna įvairių situacijų ir tikrai nereikia įsivaizduoti, kad viskas būtinai vyks kaip pati suplanavai – egzistuoja ir anatominiai ypatumai (senovėje dėl tokių mirdavo) ir t.t., tačiau… pas mus išties kišami sintetiniai hormonai (o juk čia jums ne vitaminai) kai reikia ir kai nereikia. Neįtikėtinai dažnai tiesiog trukdoma gamtai atlikti savo darbą.

  2. Aha buvau as cia apsiskaiciusi ir semetosnkursus atlankiusi ir daug daug kitokiu, kuriuose gink dieve liepe atsisakyti skatinimo, kad neva gali apgauti ir tau nezinant ji lasinti, kad niekada nesutikti skatinti. Gerai, galvoju supratau toks blogis jis tra ir tikrai neleisiu skatinama.prasidejo vandenys o saremiu nera visa diena, vakare i ligonine, skatinsim.ka? Ne ne tik ne tai as atsisakau jo, lauksiu saremiu. Pagulde nakciai i gumine gimdymo lova, vyras kabo amt keses. Laukiu laukiu..nieko nevyksta o kas valanda ateina leisti vaistu nes vaisiui rizika bevandenis ilgas. Akiu nesumerkiau.isauso rytas. Pasileite pamaina ir aiskina man gyd kad privalo skatinti nes nera saremiu.na gerai..gimdymas buvo kosmaras. Plius dar bemiege naktis jegu nulis.kad viska atsukciau iskarto buviau sutikusi su slatinimu bent jegu stumti buciau turejusi. Tai va prisiklausiau nesamoniu ir sau pakenkiau.kvaisele.

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.