Kai vaikai auga šiltnamyje

– Iš kur atsiranda varškė, vaikučiai?

– Iš parduotuvės.

Tikrą pokalbį perpasakoja mano anyta dirbanti mokykloje. Ir negali pykt. Vaikai nemeluoja. Jie paprasčiausiai sako tai, ką mato. Aš nejučia prisimenu ūkį Airijoje, apie kurį girdėjau. Ten šeima prižiūri žemę, augina gyvulius, gamina ekologiškus produktus, bet viskas tik tam, kad galėtų pardavinėti bilietus ir leisti lankytojus iš šalies pamatyti, kaip visa tai atrodo. Toks fermerių disneilendas. Atrakcija. Patyrimas.

Jau ir Lietuvoje nebe tiek vaikų turi kaimą į kurį nuvažiuotų. Aš suprantu, kad čia tėra nostalgija, bet aš su didele šiluma prisimenu, kaip vaikystėje bėgdavom pasiskinti agurkų, kurie augo šiltnamyje už tvarto. Mažam vaikui tai buvo visiškai kitas pasaulis! Basos kojos sudžiūvusioj dirvoj, kaitros kvapas saulei šildant pro plėvelę. Landžiodavom tarp lysvių nelyg džiunglėse ir išsirinkę įdomiausią agurką bėgdavom atgal pas mamą, kad ši duotų cukraus arba medaus. Brrr… dabar niekas man tokio derinio nebesumaitintumėte. Bet aš ligšiol prisimenu, kaip durdavo agurko žievė, kaip jis gaiviai kvepėdavo prakąstas. Beje, kur dingo dygliuoti agurkai?

Kai vaikai auga šiltnamyje IMG 20170308 WA0006

Dabar su dukra nueinam į parduotuvę. Ji stovi prekių vežimėlyje ir aš, kai turiu kantrybės, išvardinu visas daržoves, gražiai sudėtas į dėžes. Mokomės, kas yra kas. Tik vis dažniau studijuojam pakuočių dizainus, nei tikras daržoves.

Kai vaikai auga šiltnamyje Burokeliai 1
Aš gal ir nelabai turiu kuo pasigirti, nes dukra praktiškai nevalgo (vis guodžiu save, kad čia „mamos akys“, kai vis atrodo per mažai)… Bet kai valgo, tai valgo viską, kas pasiūlyta, nes nuo pirmų dienų kartu su mumis ragavo tai, kas buvo ant stalo. Kiekvienus makaronus papildydavo brokoliai ir burokėliai, kiekvieną košę – vaisiai. Aš vadovaujuosi visų spalvų taisykle – lėkštėje visada turi būti kažkas žalia, geltona ir raudona. Mano vyras turi šiek tiek labiau sofistikuotą baltymų ir angliavandenių skaičiavimo metodą, bet principas tas pats – įvairovė. Aš tikiu, kad vaikas nuo mažų dienų matydamas teisingus mitybos įpročius, neturės problemų atsirinkti šviežią sveiką maistą ateityje.

Bet štai kur problema. Mano dukrai jau dveji. (Aha, žinau). Ir mes jau pradėjome darželio paiešką. Apėjome visus esančius 5 kilometrų spinduliu nuo namų ir visur matėme tą patį maisto meniu. Kad ir kiek jis giriamas auklyčių, aš suprantu, kad mano vaikas ten gaus visai kitą paletę mitybos įgūdžių. Ten daug košių, kotletų ir varškėtukų. O kaip tada su visom kitom spalvom? Kur daržovės? Ar tai reiškia, kad mano dviejų metų lėkštės spalvinimas veltui?

Kai vaikai auga šiltnamyje IMG 20170305 082520

Todėl man labai patiko tai, ką pristatė prekybos tinklas IKI. Aš suprantu, kad čia socialinės atsakomybės projektas, bet tai yra visiškai osom socialinės atsakomybės projektas. Būtent taip didieji prekės ženklai turi „grąžinti“ visuomenei. Jie supažindina vaikus su daržovėmis. Įvairiausiomis priemonėmis, o dabar dar ir tokia: 20-tyje Lietuvos darželių jie pastatys šiltnamius, kuriuose vaikai galės patys sodinti ir stebėti, kaip auga daržovės. Visa iniciatyva detaliai aprašyta čia: www.sodincius.lt

Tik nesakykite, kad čia tos kelios morkos nieko nepakeis. Tai mokys vaikus ne tik apie mitybą, bet apie procesą apskritai. Leis geriau suvokti laiką, kai ne tik „nueini ir nusiperki“, bet pamatai, kiek užtrunka, kol sudygsta pomidoras! Mokys apie pastangas ir rezultatą, priežasties ir pasėkmės dėsnį, kai derlius nenusiseka.

Aš rimtai manau, kad tokia praktika turėtų būti taikoma visur ir reikia tikėtis, kad šis pavyzdys bus užkrečiamas. Tebūnie tai dar vienas punktas mano pageidavimų sąraše darželiams.

Tad gal visgi auginkime vaikus šiltnamiuose?

 

Šis įrašas neturi komentarų

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.