Mamos kitur: Dubajus

12241692_484767948351153_4048620096516622389_n Mamos kitur: Dubajus Mamos kitur: Dubajus 12241692 484767948351153 4048620096516622389 n

„Norėjau išeit ir pafotkinti daugiau, bet šiandien kaip tik smėlio audra, tai liekam namie“ – rašo man Dubajuje, Jungtinuose Arabų Emyratuose gyvenanti Laura. Iš Lietuvos ji išvyko prieš beveik penkerius metus, ten įsidarbino skaitmeninės reklamos agentūroje, kur buvo atsakinga už reklamą socialiniuose tinkluose. Prieš keletą mėnesių jai gimė sūnus. Pokalbiai Feisbuke su Laura ir paskatino mane pradėti šią (na, juokingai skamba) rubriką “Mamos Kitur”, nes matau koks žaviai skirtingas, o kai kada juokingai vienodas yra mamų gyvenimas ir rutina.

Iki gimstant vaikui, dirbai privačioje bendrovėje. Kiek laiko trunka motinystės atostogos Dubajuje, kokia finansinė parama, kurią gauni?

Taip, visus keturis su puse metų dirbau pilnu etatu privačioje įmonėje ir man, kaip ir kiekvienoje didesnėje įmonėje JAE, buvo suteiktas sveikatos draudimas, tačiau motinystės ir nėštumo draudimas buvo suteiktas tik po to, kai ištekėjau ir pateikiau santuokos dokumentus. Kadangi JAE nemokame mokesčių, tai ir valstybinio gydymo nėra, išmokų nėra. Yra 45 dienos, į kurias įeina ir nėštumo ir vaiko priežiūros atostogos, tad jei dirbsi iki kol prasidės gimdymas, tuomet galėsi visas 45 dienas praleisti su mažyliu.

Žinau, kad gimdei Lietuvoje. Kodėl taip nusprendei?

Pagrindinė priežastis buvo draudimo suma, kuria buvo apdraustas mano nėštumas ir gimdymas. Jis buvo pakankamas lankymuisi pas gydytojus, tyrimams ir pačiam gimdymui, tačiau komplikacijų atveju būtų tekę pakloti nemažai pinigų. Turėjau papildomą vyro įmonės draudimą, tačiau tas draudimas nedengė nei nėštumo, nei gimdymo.
Kita priežastis buvo ta, kad aš norėjau bent pirmuosius metus pati auginti mažylį, tad privalėjau išeiti iš darbo. Išėjus iš darbo, netenki sveikatos draudimo. Tad kiekvienas apsilankymas pas gydytoją kainuotų (o taip pat ir pats gimdymas…).

Papasakok, kaip yra priimtina auginti vaikus? Ar Dubajuje yra valstybinių darželių? O gal populiaresnės auklės?

Valstybinių darželių nėra, tačiau pilna privačių, kurių paprastesni įsirengę tiesiog pastatų apačioje. Yra ir pigesnių ir brangesnių. Labai populiaru turėti aukles ir tai nebūtinai reiškia, kad abu tėvai dirba. Visai normalu, jei dirba tik tėvas, o motinai vaiką padeda prižiūrėti auklė. Dažniausiai tokia auklė ir namus tvarko, o kartais net valgyt daro.
Taip pat daug šeimų negali leisti sau prabangos vienam nedirbti ir likti su vaiku, tad finansiškai lengviau, kai abu dirba ir samdosi auklę.
Iš tikrųjų retai kada čia šeimos apsieina be auklių pagalbos. Manęs vis klausdavo aplinkiniai ar aš turėsiu auklę, o išgirdę atsakymą, kad kol nedirbsiu tol auklės nebus, nustebdavo ir pasiteiradavo, ar mano mama atvažiuos man padėti. Dažniausiai likdavau nesuprasta. O man keista, kai suku ratus aplink parką ir matau besišnekučiuojančias mamas, o jų vaikus prižiūri auklės. Tokios auklės kartu keliauja poilsiauti ar pietauti (na tiksliau prižiūrėti vaikų restorane, kol tėvai valgo).

12239872_484770058350942_8780814852606485808_n Mamos kitur: Dubajus Mamos kitur: Dubajus 12239872 484770058350942 8780814852606485808 n

Ar miestas yra pritaikytas mamoms?

Tikrai ne. Pavyzdžiui, tam, kad nueičiau į parduotuvę apsipirkti, kuri yra visai šalia, man tenka įveikti 8 šaligatvio bortelius, labai nedaug kur yra įrengti nuvažiavimai. Taip pats mūsų name – yra keli išėjimai, tačiau pro vieną (kuris man būtų patogesnis išeiti į lauką) mano vežimėlis netelpa, telpa tik skėtuko tipo vežimėlis. Yra mažai žaidimų aikštelių, tačiau miestas keičiasi ir jų stato daugiau. Niūriai atrodo žaidimo aikštelės pastatytos po tiltais. Ten jokios žalumos, tik pilkas cementas.
Kita vertus, kiekvienas prekybos centras turi kūdikio kambarius, žaidimo kambarius, yra labai daug vaikams užsiėmimų, dienos ar vasaros stovyklų, būrelių ir t.t. Tik išsirink ir susimokėk! 🙂

Gimus sūnui pirmąjį mėnesį praleidai Lietuvoje. Ar gali palyginti laiką JAE ir LT?

Keli skirtumai kuriuos pastebėjau:
• Lietuvoje sutemus mažų vaikų lakstančių lauke ar tėvų stumdančių vežimėlį nepamatysi dažnai. Emyratuose sutemus prasideda daugiau veiksmo. Anksčiau nesuprasdavau, kodėl visi vaikai 21 val., kai jau tamsu kaip gilią naktį, dūksta lauke, bet dabar suprantu, kad dienos metu būna tiesiog per karšta. Ir šiaip čia daugiau visko vyksta vakare.
• Kai gimė sūnus skaičiau nemažai lietuviškų straipsnių apie tai, ką daryti ar ko nedaryti su mažu vaiku ir įsiminė tai, jog geriau neiti į prekybos centrus ar susibūrimo vietas. Rašė, jei reikia ką nors nusipirkti parduotuvėje, geriau jau palikti kažkam pasaugoti vaiką, nei pasiimti kartu, nes temperatūrų skirtumai vaikui labai negerai. JAE ne kartą esu mačius ką tik gimusius, ne daugiau savaitės, kūdikėlius prekybos centre, kavinėje ir t.t. Dar prieš gimstant vaikui, galvojau „na aš to tikrai nedarysiu, mano vaikas tikrai neis į prekybcentrį“. Bet kai lauke tvyro 40+ karštis ir tai tęsiasi tikrai net ne vieną mėnesį, išvyka į prekybos centrą ir pasivaikščiojimas žvilgčiojant į parduotuvių vitrinas tampa visos savaitės įvykis, o jei dar išgeri kur kavos prisėdus, tai tampi laimingiausia mama:)
• Gimus mažyliui Lietuvoje dauguma labai saugo ir neleidžia daug kam pamatyti, tik patiems artimiausiams, o tik vėliau draugams. Čia, JAE, stengiasi, kad per 48 valandas vaikelį pamatytų kuo daugiau žmonių.
• Lietuvoje vaikus rengia pagal tai, koks yra oras. Čia pagal tai koks yra sezonas. Jei ruduo (nesvarbu, kad rudenį temperatūra gali būti ir +30C), jau vaikai bus aprengti šilčiau. O atėjus žiemai ir kepurės bus ištraukiamos…
Man asmeniškai sunkiausia čia ištverti būti užsidarius ir leisti laiką patalpose. Vyras guodžia sakydamas, jog Lietuvoje šalta ir niūru, tačiau aš manau, jog net ir bjaurią dieną gali apsirengti ir išeiti į lauką.

Ką gali papasakoti apie vaikų sveikatos priežiūrą? Ar vaikai apdrausti, ar turi mokėti už vizitus? Ar jie skiepijami?

Apdrausti vaikus yra tavo paties reikalas. Kartais įmonės draudžia kitus šeimos narius, pavyzdžiui įmonė, kurioje dirba mano vyras, suteikė sveikatos draudimą tiek man, tiek mūsų mažyliui. Jei draudimo nėra, už kiekviena vizitą ir tyrima reikės mokėti. Vaikai skiepijami lygiai taip pat kaip ir Lietuvoje. Vienintelis skirtumas, kad čia nuo hepatito skiepijama 4 kartus, o ne 3 kaip Lietuvoje. Taip pat roto viruso dozė čia yra privaloma, o ne pasirienkama kaip Lietuvoje.
Pediatrų yra visokių, dauguma ligoninių turi aprašymus apie kiekvieno tautybę ir patirtį, tad gali išsirinkti sau tinkantį. Kadangi visos įstaigos yra privačios, tai ir aptarnavimas bei priežiūra yra tikrai aukšto lygio. Bet, vėlgi, jei draudimas yra paprastesnis, į aukštesnio lygio ligonines nepateksi, nes tiesiog draudimas nedengs paslaugų.

Ar jau teko domėtis vietine švietimo sistema? Ką galėtum apie ją papasakoti?

Į mokyklą vaikai pradeda eiti tokio pat amžiaus kaip Lietuvoje. Geriausios privačios mokyklos reikalauja vaiko įvertinimo iš darželio, o vaikas darželyje vertinamas pagal tai, ar žino skaičiukus, raideles, formas ir pan. Vienos draugės švedės vaikelis negavo aukščiausio įvertinimo, nes ovalo formą pavadino kiaušiniu. Juokinga, bet juk ta forma tikrai primena kiaušinį! Emyratai nėra labai konservatyvi šalis, tad nėra taip, jog berniukai ir mergaitės lanko atskiras mokyklas (tačiau tokių irgi yra).

Ar bendrauji su kitomis mamomis? Koks tavo socialinis gyvenimas?

Pažįstu tik vieną mamą, tad praktiškai visą laiką leidžiame dviese: aš ir sūnus. Savaitgaliais susitinkame su šeimom pusryčių, apsilankome vieni pas kitus.

Ar vietinės mamos maitiną vaikučius savo pienu, ar populiarus mišinukas?

Negaliu pasakyti, kad vietinės (Emyratietės) mamos tikrai maitina savo pienu. Prieš grįždama į Dubajų ieškojau informacijos ar galima viešai maitinti kūdikį, nes vis dėlto nuogumas yra tabu, tačiau buvau nustebusi, jog maitinti galima ir net islamas skatina tai daryti. Tačiau aš asmeniškai stengiuosi atsisėsti kurnors atokiau ir visada su savim turėti specialų uždangalą, nes priešingu atveju tikrai susilaukčiau labai daug įkyrių žvilgsnių.
Kalbant apie maistą, čia mažiau vertinama sveika mityba. Praėjus pro greito maisto restoraną visada pamatysi ne vieną mamą vos metų vaikui siūlančią bulvytes fri…

12227083_484767978351150_2028154033861140308_n Mamos kitur: Dubajus Mamos kitur: Dubajus 12227083 484767978351150 2028154033861140308 n

Kaip atrodo eilinė tavo diena?

Jei naktis buvo lengva, tuomet išsiritam iš lovos, greitai pavalgom ir lendam į lauką, kol dar nekaršta. Kadangi rajonas, kuriame gyvenu jau išvaikščiotas, dabar einu nusipirkti Starbuck‘s kavos šiek tiek tolėliau. Taip, skamba juokingai, bet jei jau atsikeliam ryte ir einam į lauką, mano tikslas – nusipirkti kavos iš vienos tolimesnių kavinių. Grįžtant atgal vaikas užmiega, tad kol miega, mes slepiamės kurnors po palme pavėsyje. Grįžtam, pavalgom, pažaidžiam, pamiegam. Po to vėl valgom, žaidžiam, miegam – kartojasi iki pat vakaro. Vakare sukam tuos pačius ratus aplink rajoną. Savaitgaliais susitinkam su draugais, pusryčiaujame arba pietaujame, einame į baseiną.
Šiandien smėlio audra, tad tūnosim namie. Dar prieš mėnesį rytais žvilgčiojau pro langą, jei langai aprasoję, reiškias labai didelė drėgmė ir liekam viduj. Man atrodo mes taip retai einam į lauką!

O juk Dubajus taip egzotiškai ir net idiliškai skamba!
Na taip. Man atrodo, kad Lietuvoje daug kas galvoja, jog aš čia atostogauju, uždirbu milijonus ir šampaną kiekvieną dieną geriu 🙂

Ačiū Laurai, kad sutiko papasakoti savo istoriją. Jeigu ir jūs gyvenate ne Lietuvoje ir auginate vaikus, parašykite man!

Šis įrašas neturi komentarų

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.