Pagimdei? Dabar pailsėk.

Neseniai perskaičiau britų blogerės Sophie Messager įrašą pavadinimu: „Slow the fuck down-how to look after yourself after the birth of your baby“. Susižavėjau ir iškart norėjau pasidalinti Feisbuke su skaitytojomis. Bet pagalvojau, kad šis tekstas toks svarbus, kad vertas būti išverstu. O gal net ir papildytu vietinėmis įžvalgomis. Todėl pateikiu savą šios temos versiją, neapsimesdama, kad viską pati sugalvojau.

Savo blog‘e aš dėmesį skiriu ne vaikams, o mamai. Jos gyvenimui po gimdymo. Ir kalbu apie „šių dienų mamą“. Vakarietiškoje kultūroje, kurioje mes (ačiū dievui kol kas vis dar) gyvename, mama yra išmani visomis prasmėmis: informacijos prieiga „dabar ir čia“, išskirtinis įsigilinimas į temas nuo pat nėštumo: kursai, mankštos, seminarai besilaukiančioms; technika: vežimėliai, nešioklės, lovytės – viskas ergo, viskas eko, viskas grįsta mokslu ir geriausia, ką šiuo metu žmonija sukūrus kūdikiui. Gimdymas vyksta su profesionalų priežiūra, o jo eigą moteris dar iš anksto būna išmokusi mintinai. Žodžiu, atrodo, viskas apgalvota. Po gimdymo grįžtame į namus, priimame svečius, naršome „Pinterest“ mielus vaikiškus derinius ir fotkiname savo pilvą į albumą „PO“. Ir tai yra tos mylimos vakarietiškos kultūros šėšėlis, kai su visu gėriu iš paskos tempiasi tobulos mamos įvaizdis – kvailas ir gamtai prieštaraujantis stereotipas.

Štai hercogienė Kate Middleton fotografuojasi pasaulio žiniasklaidai tepraėjus parai po gimdymo. (Atkreipkit dėmesį, kad vaikelis be kepurės? Ha, Lietuvoje to niekad neleistų, ar ne?:) Bet ne apie tai…)

LONDON, ENGLAND - JULY 23: Prince William, Duke of Cambridge and Catherine, Duchess of Cambridge, depart The Lindo Wing with their newborn son at St Mary's Hospital on July 23, 2013 in London, England. The Duchess of Cambridge yesterday gave birth to a boy at 16.24 BST and weighing 8lb 6oz, with Prince William at her side. The baby, as yet unnamed, is third in line to the throne and becomes the Prince of Cambridge. (Photo by Chris Jackson/Getty Images) po gimdymo Pagimdei? Dabar pailsėk. o KATE MIDDLETON POST BABY BODY 570
LONDON, ENGLAND – JULY 23: Prince William, Duke of Cambridge and Catherine, Duchess of Cambridge, depart The Lindo Wing with their newborn son at St Mary’s Hospital on July 23, 2013 in London, England. The Duchess of Cambridge yesterday gave birth to a boy at 16.24 BST and weighing 8lb 6oz, with Prince William at her side. The baby, as yet unnamed, is third in line to the throne and becomes the Prince of Cambridge. (Photo by Chris Jackson/Getty Images)

Garsių futbolininkų gražuolės žmonos transliuoja gyvai, tiesiai iš gimdyklos, žinoma su makiažu, fenu išpūstais plaukais ir tt. Ir aš jau nekalbu apie tokią nesamonę, kai visažistė Alaha Majid užsidėjo visą makiažo kaukę prieš pat gimdymą, kad galėtų pasidalinti nuotrauka Instagram’e (ir turbūt pasireklamuoti). Nuoroda čia:

3238724f00000578-3493886-image-a-68_1458088387193 po gimdymo Pagimdei? Dabar pailsėk. 3238724F00000578 3493886 image a 68 1458088387193

Na, OK. Čia tiesiog kvailas kraštutinimas. Bet net ir Lietuvoje, žurnalų viršeliuose rodomos moterys „jau atsigavusios po gimdymo“, arba dažniau naudojama frazė: “Atgavusios formas”. Pamenu, kaip vienas personažas po dviejų savaičių jau ėjo į kažkokį pristatymą ir tai spaudoje buvo nušviesta, kaip: „Va, pažiūrėkit, kokia maladėc!”

Stop. ČIA NE LENKTYNĖS! Sugrįžti į iki nėštumo buvusias formas, nusidažyti plaukų šaknis ir nusilakuoti nagus nėra vertybė. Ir tai neturėtų būti siekiamybė. Taip, nesakau, man tikrai faina, kai aš atrodau ne kaip pervažiuota traukinio, bet, kai po gimdymo dar dvi savaites atrodžiau kaip 8 mėn. nėščia, nes pilvas niekur nedingo, aš parinausi! Nes kitos, matai, jau fotografuojasi prie logotipais puoštos sienelės renginy. Tai ką kalbėti apie strijas, apie tai, kad negali normaliai sėdėti bent savaitę ar dvi (jau nekalbu apie kelionę į tualetą…), plyštančias krūtis, ašaras keičiančią palaimos būseną, baimę sulaužyti savo naujągimį ir dienos sumišimą su naktimi.

Kaip savo straipsnyje rašo Sofi: „Viskas nukreipta į tai, kad tik kuo greičiau atsistatyti ir apsimesti, kad nieko nenutiko.“ Taip, vaikas gimė, jis nuostabus ir su pasididžiavimu jį rodome kitiems, ir natūraliai dėmesys nukrypsta nuo žmogaus, kuris 9 mėnesius kūrė tą naujagimį savo viduje. Ir tiek mainstream, tiek socialinė medija tikrai prisideda prie šitos programos vykdymo. Tai va, tam ir esam mes, blogerės, kad pasakytume: Pagimdei? Tai dabar jau pailsėk.

Naujagimiui nesvarbu, ar jo drabužėliai dera, ar išlyginti. Jei atvirai, net nesvarbu, ar jie švarūs… Ta pieno dėmė tikrai negadina jam nuotaikos. Jam taip pat nesvarbu, ar plintusai nedulkėti ir indai išplauti. Jam svarbu, kad jaustų mamos kvapą ir girdėtų jos širdies dūžius. Nes šita naujai atrasta, begalinė erdvė jį glumina, neramina ir saugumą jam suteikti gali tik mamos kūnas.

Po gimdymo kūnas atsistato per 6-8 sav. Per tiek laiko sugija žaizdos, susitraukia gimda ir normalizuojasi hormonų kiekis organizme. Todėl nereikėtų iš savęs reikalauti daugiau. Net atvirkščiai, turint galimybę, reikia iš anksto suplanuoti ir nusiteikti keliems mėnesiams poilsio

Tėvystės paskaitų lektorė Vilma Petrikienė paskaitoje apie pogimdyminę depresiją tą laiką įvardino „medaus mėnesiu“. Suplanuokite medaus mėnesį su savo naujagimiu. Susitarkite, kas tvarkys namus, kas virs valgyt. Vyras, draugė, mama, anyta? Pagalbos yra, jei nebūsite išdidi. Gal reikia pasiruošti maisto ir jį užšaldyti, kad būtų greičiau galima išsivirti, kai nieko nėra šalia? Gal reikia susikurti paskyrą maisto prekių pristatymo į namus puslapyje ir keletą kartų tai padaryti, kad nebūtų naujiena, jei dar lig šiol to nedarėte?

Išsikelkite sau paprastą tikslą – pirmą mėnesį praleisti lovoje. Tiesiog taip. Griežtai. Žinoma, kad nepavyks šimtu procentų. Bet bent jau nesigraušite, kad praleidžiate kokį vakarėlį, ar filmą, ar gimtadienį, nes iš anksto būsite suplanavusi į jį neiti.  (Patikėkit manim, 3 sav. po gimdymo vyko mano mėgiamo, jau nebeveikiančio, naktinio klubo „Gravity“ vienos nakties prisikėlimas ir aš buvau 100% nusiteikusi ten dalyvauti, turėjau bilietą ir įsivaizdavau, kaip ateisiu ir visi sakys: O, wow, gi tu kątik pagimdei!! Kokia tu faina!” Dabar žinau, kad buvau labiau durna, nei faina. 🙂 Savaime suprantama ten nenuėjau, nes tądien užmigom 20 val. vakaro. ir aš tiesiog… neturėjau jėgų“). Neskubėkite registruotis į baseinus su kūdikiu, mankštas ir muzikos būrelius. Neplanuokite kelionės, kad “atsigauti”. Tam turėsite dar gražius aštuoniolika metų. Tai padovanokite sau bent mėnesį sąlyginio poilsio, kol vaikas dar nebėgioja.

Ten, kur vaikai auga bendruomenėse, nuo pat Amazonės genčių iki tradicinių rytų, pvz. arabų šeimų, moteris po gimdymo 40 dienų nepajudina piršto. Visi šeimos nariai pasidalina darbus ir mamos pareiga yra būti su vaiku, žindyti, bendrauti, susipažinti. Taip, Lietuvoje, gi mes turime senovinius liudijimus, kai naujagimis yra paguldomas lauko gale, o moteris eina kulti javų, nes gi vasara baigėsi ir nėr čia ko tinginiauti. Ir žinoma, kad turime močiutes, anytas ar net savo mamas, kurios kaime auginusios 5 vaikus, ras progą priminti, kad joms buvo sunkiau. Bet ar tikrai tokią „santvarką“, kai moteris yra tarnaitė, o ne asmenybė, mes turime imti kaip etaloną?

Taigi mano patarimas visoms, kurios šiandien laukiasi: pasiruoškite, ne tik gimdymui, bet ir pogimdyminiam laikui. Įsigykite, jei dar neturite, minkštučius naktinius ir šlepetes, patogią pagalvę, keletą žurnalų (nes knygai gali neužtekti susikaupimo) ir lemputę prie lovos. O visa kita – dzin. Pirmojo mėnesio tikslas – išlikti horizontalioje padėtyje, šalia savo vaikelio. TIK TIEK. 😉

Įrašo nuotraukos autorė Sigita Kundrotaitė. Daugiau Sigitos Instagram’e. 

Užsisakykite “Mamystės” istorijų knygą čia:

14287486_1287241151316866_1706103435_n po gimdymo Pagimdei? Dabar pailsėk. 14287486 1287241151316866 1706103435 n

2 komentarai
  1. Mamytes, auginancios kelis vaikucius tikrai nusisypsojo 🙂 kai pagimdai antra ( ir.tt) iskarto po gymdymo reikes skirti daug laiko ir demesio vyresniems vaikams. Gyventi miegamajame tikrai nepavyks 🙂

  2. Būtent, turint daugiau vaikų tokia strategija yra tiesiog juokinga. Ir tiesą sakant, man atrodo, kad tas gulinėjimas ir sėdėjimas namie kaip tik trugdo greitai atsigauti. Antrąkart pagimdžius atsigavau super greitai. Vaiką 4 val. po gimdymo pati namo iš ligoninės parsitempiau (gyvenam šalia), kad spėtume prieš didžiajai išeinant į darželį. Paskui jau buvo realybė su dviem. Jei ne vienam duodi dėmesio, tai kitam. Bet iš šito poreikio nebuvo to nesąmoningo, kad miega tik pritūpimus darant ir sauskelnių keitimas 15 min trunka. Viskas efektyviai buvo padaryta, nes tiesiog nebuvo kitos išeities. O kūnas atsigavo, nes vėlgi, gulinėti nebuvo kada. Viskas su saiku: tiek darbas, bet ir poilsis.

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.