Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis.

Prieš keletą dienų gavau žinutę, kurioje rašė, kad daug yra kalbama apie žindymą, bet labai nedaug lietuviškos informacijos apie tas, kurios pieną nusitraukinėja dėl įvairių priežasčių: gimę ankstukai, plokšti speneliai, gimę trynukai, krūties streikai ir t.t. Moteris rašė apie iššūkius su kuriais susiduria mamos, norėdamos savo pienu žindyti vaikus. Ji pasidalino kelių mamų istorijomis ir aš supratau, kad nieko apie tai nenutuokiu. Tikrai. Kadangi pačiai neteko susidurti, net nesuvokiu, kokia tai aktuali tema. Todėl sutarėme, kad Mamystėje apie tai pakalbėsime.

Štai Gretos istorija:

Kai sūnui buvo trys mėnesiai jis ėmė kartais atsisakyti krūties, kai suėjo keturi – „kartais“ pavirto į „labai dažnai“, o kai sukako penki mėnesiai kategoriškai atsisakė valgyti. Nei supant ant rankų, nei šokinėjant ant kamuolio, nei vaikštant po namus, nei keičiant kambarius – niekaip! Teorija ir visos knygos sakė: „Krūties streikas. Lauk. Praeis.“ Laukiau savaitę. Klykė alkanas iki mėlynumo, stūmė mane nuo saves, pasiurbdavo sekundę kitą, klykė toliau. Verkėm abu, bet laukiau. Nes truputį valgydavo naktimis ir kartais dienomis įmigęs kažkiek pasiurbdavo. Bet tikrai valgė daug daug mažiau nei įprastai. Aš mama, jaučiau jį, žinojau, kad nori valgyti, jis net verkdavo kitaip, kai būdavo alkanas. Bet aš kantriai laukiau, nešiojau, raminau.

Kaip tik apsilankėm pas gydytoją. Mano vaikas neteko 400 gr. Oi, kaip verkiau. Supratau, kad tą visą savaitę jis kankinosi ir kone badavo. Tiesa sakant aš tą ir jaučiau, jaučiau, kad jis alkanas, bet juk knygos sako-knygos žino. Laukt tai laukt. Streikas tai streikas. Daug kam būna ir praeina, tai praeis ir mums. Jaučiausi bejėgė, netinkama jam, nenorima, nemylima savo paties vaiko (kad ir kaip kvailai tai skamba), nesugebanti patenkinti jo poreikių. O gal verkiau, nes visiem skandavau, kaip maitinsiu iki metų ir tik neišmanelės neskaičiusios Vitkausko knygų nesugeba išmaitinti?

Stengiaus mąstyti logiškai: „Juk jis žmogus, praalkęs tikrai „nusileis ir paims tą krūtį.“ Bet jis neėmė. Kitą rytą atsibudusi supratau: arba stebiu klykianti alkaną savo vaiką toliau, rizikuoju, kad dings pienas galutinai (juk pienas gaminasi pagal paklausos-pasiūlos dėsnį) arba pradedu nusitraukinėti pieną. 

Klykianti vaiką nuraminau mišiniu, nes nusitraukti pieno rankom man nepavykdavo. Nusipirkau pientraukį (Avent rankinį). Sėdėjau 30 min. ir nusitraukiau 40 ml. Oho. Išgooglinau forumus, po kelių dienų nusipirkau „kietesnį“ pientraukį Medela. Per tą užsitęsusį streiką, netikusiom pientraukio paieškom, mano blogą emocinę būseną man labai smarkiai sumažėjo pieno. Net su labiausiai Lietuvoje išgirtu pientraukiu, kad nusitraukti 100 ml man reikėdavo sėdėti valandą susikūprinus ir traukti pieną. Paragavęs buteliuko vaikas atsisakė valgyt iš krūties ir naktį, todėl reikėjo parūpinti pieno atsargų ir nakčiai. Tai reiškia trauktis dar daugiau. Kad vaizdas būtų aiškesnis- pieno traukimui per dieną turėdavau skirti 4 valandas. Atrodo nieko kito nedariau tik traukiau traukiau traukiau, skaičiavau kiekvieną mililitrą, plaudavau, dezinfekavau buteliukus, toliau traukdavau traukdavau traukdavau. Tiesa sakant, man tas periodas toks juodas, kad net nelabai ir atsimenu smulkmenų. Atsimenu tik tiek, kad man buvo labai bloga. Nusivyliau savim, kad nesugebu, kad neužtenka… Didžiausia klaida kurią padariau, kad pieno nepradėjau traukti tą pačią dieną, kai prasidėjo streikas. Mano organizmas labai jautrus, sūnui neištraukiant viso pieno per streiko savaitę jo labai sumažėjo. Kaltinau save, kodėl laukiau taip ilgai, kodėl nesusivokiau, kodėl nepasidomėjau, bet traukiau pieną toliau. Galiausiai net į lauką nebeišeidavom, nes tik kai jis miegodavo galėdavau ramiai nusitraukti. Kai būdavo budrus jis man to padaryt neleisdavo, išsyk reikalaudavo dėmesio, plėšdavo laidus.

Atsimenu ties 7 mėnesiu pieno visai sumažėjo. Nusitraukdavau per dieną 200 ml. Vieną vakarą vyras grįžęs po darbo kaip visad užsiėmė su vaiku, kad galėčiau ramiai nusitraukti, užtrukau valandą, pririnkau 50 ml, sudėjau su kitais 50 ml nutrauktais prieš porą val. padaviau sūnui buteliuką ir per skubėjimą jį blogai užsukau. Visas pienas išbėgo ant lovos. Visos mano 2 valandos sėdėjimo išbėgo per kelias sekundes! Tada parklupau ant grindų ir balsu pradėjau verkti. Alkanas sūnus iš paskos, o mano vargšas vyras pasimetęs nežinojo kurį čia ir kaip apraminti pirmiau. 🙂

Tada galvojau viskas, man galas, aš taip nebegaliu, nepavalgau, nesusitvarkau namų, nebendrauju su vyru, nebežiūriu į veidrodį, nes atrodo viskas, ką darau tai traukiu pieną. Tikėjau, kad net keli lašai geriau nei nieko. Supratau: arba baigiu, arba ieškau kitų būdų. Pradėjau bendrauti su užsienyje gyvenančiom mamom (užsienyje mamos dažniau nusitraukinėja, nes turi grįžti į darbą praėjus 3-4 mėn. po gimdymo ) daug daugiau informacijos, pientraukių pasiūlos… Sužinojau tiek dalykų! Jei tik būčiau žinojusi anksčiau, turbut būčiau sutaupiusi litrą ašarų…

Šiandien mano sūnui 11 mėnesių, pieno turiu daugiau nei reikia, pieną nusitraukti užtrunku iš viso 40 minučių vietoj 4 valandų per dieną ir pamažu mano galvoje gimsta noras maitinti ne iki metų, o iki pusantrų 🙂

Aš noriu pasidalinti savo patarimais kaip man pavyko, gal kuriai nors pravers. Bet turiu pabrėžti, kad kiekvienos organizmas skirtingas, neverta lyginti patirčių, nes absoliučiai kiekviena pieno nusitraukinėjimo patirtis skirtinga, skirtingos priežastis, pradžia, eiga, emocinė būsena. Tai yra mano patarimai ir patirtis, kurių dėka atstačiau pieno gamybą, nepatiriu jokio streso nusitraukinėjant, sutaupiau daug laiko, jaučiuos žmogumi.  Žinau tokių moterų, kurios gali ir savaitę nesitraukti, vis tiek pienas bėga upeliu, žinau tokių, kurios su tuo pačiu rankiniu pientraukiu nusitraukia per 10 min, kai kitos per valandą, bet žinau ir tokių, kurioms, jei per diena išgeria litru vandens mažiau ar patiria stresą, tai turi didžiulę įtaką. 

GRETOS PATARIMAI IR NUORODOS:

Jei nusitraukinėjate pieną pastoviai, būtinas dvigubas ligoninės lygio pientraukis. Būtinas! Neapgaudinėkite savęs. Pientraukis čia daro didžiausią darbą. Jei turite pieno stygių ar nusitraukti užtrunkate labai ilgai, investuokite į profesionalų pientraukį. Viengubi pientraukiai neskirti pastoviam nusitraukinėjimui, jie skirti naudoti retkarčiais, kai reikia kažkur išbėgti. Profesionalus pientraukis ištuštins Jūsų krūtis geriau, greičiau taip pat sutaupysite dvigubai daugiau laiko (nes traukiamos abi krūtys vienu metu). Su senu viengubu pientraukiu užtrukdavau per sesiją 50 min. dabar užtrunku 7-10 min.! Skirtumas akivaizdus.

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. ae7545 5ff175e8a33f41ed8adfb53a20aba89d
Kaip svarbu, kad kūdikis tinkamai paimtų krūtį lygiai taip pat svarbu tinkami pientraukio gaubtuko dydžiai prisitaikantys prie Jūsų spenelių. Mano žiniomis, kaikurios mamos nusitraukia trečdaliu daugiau pieno pakeitus antgalius/gaubtukus. Internete yra įvairių skaičiuoklių, viena jų: http://www.maymom.com/index.php?option=com_content&view=article&id=78&Itemid=484

Lietuvoje labai maža pasiūla, aš atlikau savo analizę ir geriausias pientraukis, atitinkantys kokybę ir kainą šiuo metu yra Spectra. Lietuvoje jo pirkti nerasite, tačiau užsienyje lengvai nusipirksite ir atsisiųsite. Šiuo pientraukiu naudojas labai daug moterų ir visos labai patenkintos. Panašaus lygio pientraukiai kainuoja kone 4 kart daugiau. Na tikrai vertas dėmesio perliukas. 🙂

Jei nusitraukinejate pieną nuo pat vaiko gimimo, turite tai daryti reguliariai kas 2-3 valandas dieną ir naktį. Taip turite daryti pirmus tris mėnesius, kol sureguliuosite pieno gamybą. Žinau, kad labai skaudu, kai vyras ir vaikas saldžiai miega, o jūs turite keltis, trauktis… Žinau! Bet tai laikina. Vėliau pati reguliuosite ir susidėliosite savo grafiką, bet gamybai užkurti reikia daug pastangų. Kaip orientyras gali būti šis grafikas.

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. IMG 5703

Jei pradėjote pieną nusitraukinėti vėliau ir jum jo užtenka, elkitės pagal vaiko poreikius. Jei pieno neužtenka, su dvigubu pientraukiu darom tokią terapiją. Pienuką traukiam kas 2-3 valandas po 15-20 min. dieną ir naktį. Viena kartą dienoje įprastą traukimą pakeičiame Power Pumping metodu. Jei yra galimybė – bent 3 kart paroje darom Power Pumping vietoj iprastinių traukimų, kelias dienas is eilės. Labai varginantis procesas, bet duoda gero derliaus! 🙂 Tikrai pastebėsite pagausėjimą.

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. IMG 5525

Niekas taip gerai pieno neištrauks kaip kūdikis, todėl neverta pasitikėt net ir pačiu geriausiu pientraukiu. Kai traukiasi pienas masažuokite krūtis papildomai, stumkite pieną link spenelių (labai nepersistenkite).

Kad galėtumėte atlikti masažą, jums reikės laisvų rankų, todėl vertėtų įsigyti Free Hands Pumping Bra, arba tiesiog pasiimkite seną sportinę liemenėle, prasikirpkite skyles ir įkišus pientraukio gaubtukus iš vidaus jūsų rankos taps laisvos. Atrodo maždaug taip:

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. IMG 5664

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. IMG 5665

Traukiant pieną negalvokite apie tą kiekvieną lašą, nesekite kiekio, stenkitės galvoti apie malonius dalykus, geriausiai žiūrėti vaikelio video, jo nuotraukas, galvoti apie jį. Pasileiskite kambaryje raminančią muziką. Patikėkit muzika kartais irgi daro stebuklus!

Prieš pieno traukimą pasišildykite krūtis su karštu rankšluosčiu, pagalve ar nueikite į karštą dušą. Tai padeda greiciau pienui „atbėgti“.

Nebijokite prašyti pagalbos. Kalbėkites su savo vyru, mama ar drauge. Pasakokit kaip jaučiates. Prašykite palaikymo, gero žodžio. Pažįstamos vyras taip stengėsi palaikyti ją, kad net ant pientraukio prirašė drąsinančių frazių 🙂

Pieną galite šaldyti tačiau sergančiam vaikui geriausia duokite šviežią. Kodėl? Atsakymai čia: https://lactconnect.blogspot.lt/2014/02/feeding-expressed-breast-milk-fresh-vs.html?m=1

Jei speneliai labai sužaloti, kraujuoja ir reikia nusitraukti pieną, tačiau su pientraukiu labai skauda, gali padėti šis būdas https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=_8UtzW5yCIk

Kartais krūtinę gali labai skaudėti. Dažniausios priežastys užsikišęs latakėlis arba kraujo krešulys. Latakėlis užsikiša dėl to, kad galbūt miegojote ant pilvo, nuspaudė liemenėle ir pan. O krešulys dažniausiai susidaro esant smūgiui (vaikas įspyrė) arba taip pat gali būti dėl to, kad per stipriai traukėt pieną su pientraukiu. Jei nusitraukinėjant pieną pastebėjote kraują greičiausiai pasišalino kraujo krešulys. Pieno su krauju išpilti nebūtina, vaikas ji gali gerti (žindant natūraliai mama to dažniausiai net nepastebi), tačiau, žinoma, geriausia yra pasirodyti gydytojui.

pieno nutraukimas Pieno nutraukimas. Patarimai ir patirtis. IMG 5705

Jei pagimdėte per anksti, vaikas inkubatoriuje, daug daug streso, pienas neatsiranda, galite prašyti savo gydytojo išrašyti jum Domperidono. Tai vaistai, skirti pykinumi malšinti, tačiau šalutinis poveikis prolaktino gamyba. Jo dėka pienas daug greičiau atsiranda (kartais net valandos svarbios kai kovojama dėl vaikelio gyvybės). Taip pat šis vaistas plačiai naudojamas tarp mamų, kurios nori žindyti įvaikintus vaikus arba relaktuoti. Kanadoje išrašomas mamoms, kurioms trūksta pieno. Daugiau informacijos galima rasti šioje Facebook grupėje.

***

Taip pat išsami informacija apie Exclusive Pumping (arba EPing) yra surašyta ir šiame puslapyje: http://kellymom.com/mother2mother/exclusive-pumping/

Kol kas visa informacija yra angliškai, bet tikiuosi galėsiu ją po truputį išversti ir pateikti čia. O jeigu jums šiuo metu kyla klausimų ir nerandate atsakymų internete, parašykite man, bendromis jėgomis pabandysime tai išspręsti.

8 komentarai
 1. Sveiki, tikrai puikus straipsnis! Man irgi teko nusitraukinėti pieną, bet ne dėl to, kad mažylis nėėme krūties, o dėl to, kad paskatinčiau jo gamybą ir tą laikotarpį bei domėjimąsi su tuo susijusiais reikalais tikrai sunkiai ištvėriau. Dar norėčiau pridėti vieną patarimą (nors gal dauguma tai ir žino, bet galbūt kažkam ir pagelbės) – tam tikrais atvejais paskatinti pieno gamybą padeda papildomo primaitinimo sistema, kurią naudojant kūdikis žinda krūtį ir dar tuo pačiu metu gauna šiek tiek pieno mišinio – tokiu būdu žįsdamas krūtį ilgiau ir galvodamas, kad gauna pieno, jis labiau užveda ir pačią “gamybą”.
  Kaip atrodo toji papildomo primaitinimo sistema, galima pažiūrėti čia: http://www.babymarket.lt/lt/parduotuve/mamos-reikmenys/kiti-reikmenys/medela-papildoma-maitinimo-sistema-7612367019743/p20657
  Aišku, firminė geriau, tačiau mes ją buvome pasigaminę patys iš paprasto buteliuko ir pačio ploniausio skrandžio zondo (yra youtube patarimų kaip tai daroma 🙂 )
  Mamos, kurios susiduriat su šiomis problemomis, būkit stiprios! Visa tai ištveriama ir visa tai praeis 🙂

 2. Pieno nutraukimo eiga ir patarimai labai naudingi naujai “iškeptoms” mamoms. Man pamenu žindymas buvo gan sudėtingas, daug visko buvo… tik gaila jokios informacijos kaip kad dabar nebuvo galima rasti taip lengvai apie žindymą ir pnš.

 3. Aciu, sis straipsnis man labai padejo, del pogimdyvines depresijos, kovojau kad nedingtu pienelis, dabar maitinu jau 6 men.

 4. Straipsnis ikvepiantis! Labai dziaugiuosi, Ausra, kad atradote laiko ir jegu pasidalinti savo sukaupta patirtimi. Aciu!

  1. Ramune, ačiū už komentarą. Bet laurų negaliu prisiimti. Temos autorė Greta, kuri ir pasiūlė papasakoti savo istoriją. Aš ją tik priglaudžiau:)

 5. Aciu, tikrai buvo naudingas straipsnis. Vat mano dukra labai daznai pati nusitraukineja ir daro pieno banka sau :)) Buna, kad palieka man mazyli saugoti, tai ta pienuka ipilu i buteliuka, pasildau ir mazylis be problemu isgeria :)) tik va poto labai svarbu gerai isplauti buteliuka. As tai nusipirkau Munchkin dziovykle, tai labai patogu, o buteliukus, tai avento nupirkus( iskarto tiko mazylui, nes girdejus, kad buna nepriima mazylis buteliuko). Labai geros prekes kudikiams cia( https://www.babydreams.lt/ ), greitai atsiuncia ir net as, kuri su kompais nelabai draugauja kazkaip lengvai radau kaip apmokejima padaryti :))

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.