Saugi vaiko aplinka

55-70% visų nelaimingų atsitikimų, pasak Visuomenės sveikatos informavimo centro, vaikams įvyksta namie. Tėvai, kad ir kaip bebūtų, yra atsakingi už kūdikių ir vaikų patiriamas traumas. Todėl būtent jie pirmiausia ir turi stengtis užkirsti nelaimėms kelią, numatydami rizikos vietas namuose.

VSIC organizavo paskaitą besilaukiančioms ir ne tik, apie saugią vaiko aplinką, ir pasakojo, kokios dažniausios nelaimės ir jų priežastys. Patarimai, kuriais siekiama apsaugoti vaikus, yra elementarūs, praktiški ir kartais skamba kvailokai. Atrodytų, keista aiškinti mamai, kad nereikėtų gerti karštos kavos su vaiku ant kelių, bet, pasirodo, tokie nudegimai yra labai dažni atvejai Lietuvoje! Tik aš manau, kad dažnai ne iš kvailumo, o iš galvojimo, kad “man tai jau taip nenutiks” ir nutinka. Todėl jaučiu pareigą išdėstyti dažniausias vaikų traumas namuose ir paaiškinimą, kaip nuo jų apsisaugoti, kad ir kaip naiviai kartais tai beskambėtų.

VIRTUVĖ

Rizikos faktoriai: viryklė, orkaitė, elektros prietaisai, karšti skysčiai, maistas, buitinė chemija.

Taisyklė čia yra paprasta: viską, kas aštru, dūžta, dega ir pan. reikia laikyti vaikui nepasiekiamoje vietoje. Orkaitės stiklas turėtų būti nekaistantis (jei kaista – dėkite specialią apsaugą). Jei naudojate dujinę viryklę – yra apsaugos jungikliams. Visoms viryklėms patartina įsigyti tokią plastmasinę tvorelę, kuri ne tik sulaukys krentantį puodą, bet ir (didžiąją dalį) išsipylusio verdančio vandens ar karšto maisto.

Kadangi vaikai mėgsta mėgdžioti ir šiaip jau virtuvė iki kokių 2 m. amžiaus yra turbūt smagiausia namų dalis, rekomenduoju vieną spintelę dedikuoti vaikui. Ji būtų laikoma neužrakinta, o joje galite laikyti visus plastikinius indus, maisto laikymo dėžutes, puodus, dangčius, samčius – viską, ką galima naudoti imituojant „valgio gaminimą“. Štai taip atrodo mano atiduota spintelė…

20160205_100755  Saugi vaiko aplinka 20160205 100755

Patarimas, kuris yra itin elementarus, bet iki šiol nebuvau apie tai pagalvojus – įprasti gaminti maistą nusukus puodų ir keptuvių rankenas į vidinę pusę, t.y. į sieną. Tai stipriai sumažina galimybę, kad vaikas griebs už rankenos, kol jūs tikrinsite tą gautą SMS žinutę telefone.

Elektros prietaisus ir karštą maistą laikykite toliausiame stalo krašte. Vaikai turi ypatingą talentą veikti tomis sekundėmis, kai dingsta iš mūsų periferinio matymo lauko. Todėl net jei ir sėdite šalia, įsitikinkite, kad lėkštė su maistu – nepasiekiama. Aš kartą maitindama dukrą atsistojau pasiimti kito šaukšto, o, kai atsigręžiau atgal, košė su visa lėkšte jau buvo ant jos galvos. Dvi sekundės. Prisiekiu.

Gerdami karštą gėrimą nelaikykite vaiko ant kelių. Kaip ir minėjau, tai klasikinė nudegimų situacija. Paskaitoje pabrėžė, kad ir pusė puodelio „šiltos“ kavos gali baigtis itin stipriu nudegimu ir operacijoms.

KAMBARYS

Rizikos: Kritimai nuo aukšto paviršiaus (sofos, lovos, vystymo stalo). Užspringimai smulkiais daiktais. Iškritimas pro langą. Apsinuodijimas naminėmis gėlėmis. Pirštų prisivėrimas tarp durų. Paslydimas ant šlapių grindų. Susimušimas į aštrius kampus.

Taigi. Pasižiūrėjus atrodo kraupiai ir nejauku net keltis nuo sofos. Bet apie viską iš pradžių. Apžvelkite savo kambarį. Naudojate staltiesę? Nuimkite. Suraskitę saugią vietą lygintuvui. Užkiškite rozetes specialiais kištukais. Naudokite durų stabdiklius (tikrai yra toks žodis?), nepalikite atlapotų langų, juos atidarinėkite į viršų, o jei nėra tokios galimybės, naudokite apsaugas, kurios neleidžia langui pilnai atsidaryti:

wfds  Saugi vaiko aplinka wfds

Aštrius kampus uždenkite guminėmis apsaugomis. Patarimas: nenaudokite spalvotų apsaugų, nes jos tampa amžinu tikslu – nukrapštyti. Taip pat, įsitikinkite, kad jos tinkamai tvirtinasi prie stalo (pavyzdžiui klijuojasi), o ne tik užsideda, nes bus taip:

 

Taip pat svarbu, kad būtų apsaugotas ne tik viršutinis, bet ir apatinis kampas, kad stodamasis vaikas nekaukšteltų galvos. Aš naudoju IKEA apsaugas. Nėr jos gražios, bet darbą atlieka ir, pamenu, nebuvo brangios.

Niekada nepalikite vaiko be priežiūros ant vystymo stalo. Užtenka sekundės. Net jeigu jūs manote, kad vaikas dar nesivarto, jis gali pradėti vartytis tada, kai nubėgsite nukelti puodo ar pasiimti rankšluoščio. Todėl prieš vystant vaiką įsitikinkite, kad turite viską, ko prireiks. Nukritimas nuo vystymo stalo, kaip ir nuplikymas kava yra dažniausia namų trauma… Jei vaikas nukrito, atkreipkite dėmesį, ar pravirko iškart, ar buvo pauzė, kuomet jis trumpam neteko sąmonės (to jūsų klaus ligoninėje)? Jei jis pabalo, vemia – nedelsiant vykite pas gydytojus. Patartina kreiptis į specialistus bet kokiu atveju. Dažnai mamos gėdijasi pražiopsojusios tokį kritimą. Bet šiuo atveju daug svarbiau yra užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Kita opi problema – apsinuodijimai. Visus chemikalus būtina laikyti nepasiekiamoje vietoje. Tas pats galioja ir medikamentams. Nors namuose mes esame įpratę juos saugoti, dažnai apsinuodijimai pasireiškia lankantis pas senelius, kur vaistai „nuo širdies“ sumesti į krištolinę valtelę ant stalo arba net rankinėje – kur taip smagu įsisukti, kai niekas nemato. Todėl paliekant vaiką pas tėvus atkreipkite jų dėmesį į tai. Jei visgi įvyko apsinuodijimas medikamentais labai svarbu išlaikyti pakuotę, kad gydytojams būtų aišku, ką tiksliai ir kiek vaikas suvartojo.

Paskaitoje taip pat sužinojau, apie portalą www.apsinuodijau.lt. Ten nurodytais kontaktiniais telefonais teikiamos konsultacijos. Jums patars kaip elgtis, ką daryti toliau, kokią pirmąją pagalbą teikti. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad yra nuodingų kambarinių gėlių, augalų: http://www.apsinuodijau.lt/kita/nuodingi-augalai

VONIA

Dažniausi nelaimingi nutikimai vonioje – apsinuodijiai cheminėmis priemonėmis. Agresyviausia jų (ir pasirodo viena dažnesių) – KURMIS! Nežinau kodėl ir kaip, nes jo dangtelis yra su specialia apsauga, bet matyt vaikams neįveikiamų tikslų nėra. O tokio apsinuodijimo pasėkmės baisios. Bet nenuvertinkite ir šampūno ar kondicionieriaus paragavimo pasėkmių.

Persil_kapsuli_baltiem  Saugi vaiko aplinka Persil kapsuli baltiem

Kita problematiška vonioje naudojama cheminė priemonė – skalbimo kapsulės. Pažiūrėkite, vizualiai jos nedaug skiriasi nuo guminukų ir tikrai smagu ją pamaigyti, pamėtyti ir… paragauti. Blogiausia tai, kad tos kapsulės nereikia net praryti, užtenka priliesti liežuviu ir pakuotė ištirpsta. Todėl atkreipkite dėmesį, kur laikomos šios priemonės jūsų vonioje. Bendras patarimas visoms namų erdvėms – cheminės priemonės privalo būti originaliose pakuotėse. Neperpilinėkite jų į mineralinio ar kt. butelius, nes ūgtelėję vaikai gali sugalvoti atsigerti.

Na ir, žinoma, elementariausia vonios rizikos zona – pati vonia ir joje esantis vanduo. Yra įvairių kūdikių plukdymo priemonių, kėdučių, saugos žiedų ir pan. Patartina naudoti guminį kilimėlį ir griežtai draudžiama palikti vaiką vieną, net jeigu ir skamba telefonas ar pamiršote guminį ančiuką. Vaikas vonioje turi būti pasiekamas ranka, nes slystelėti ir panerti reikia sekundės, o būdama kitoje vonios pusėje galite nespėti vaiko pagriebti.

Saugi vaiko aplinka 2015 04 06 20

Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centro puslapyje yra pateikiama štai tokia pirmosios pagalbos atmintinė. Perskaitykite, atsispausdinkite, perskaitykite darkart. Kitąsyk lankydamiesi pas savo bendrosios praktikos gydytoją pasikalbėkite apie pirmosios pagalbos teikimą savo vaikui, tegu gydytojas papasakoja, ką būtent taikyti jūsų amžiaus vaikui. Nevenkite skirti laiko šiai temai. Atsarga gėdos nedaro.

Šis įrašas neturi komentarų

Jūsų komentaras

Your email address will not be published.