epiduras

Epidūras

Epidurinė anestezija yra vienas dažniausiai naudojamų nuskausminamųjų gimdymo metu. Tai apima vietinio anestetiko ir opioidinio vaisto suleidimą į epidurinę erdvę aplink nugaros smegenis, kuri blokuoja skausmo signalus iš gimdos ir apatinės kūno dalies.

Kiek kainuoja epidūras?

Epidūras ligoninėse suteikiamas nemokamai visoms PSD draustoms gimdyvėms – nieko nereikia pirkti, atsivežti pačioms.

Kaip prašyti epidūro?

Tik atvykus akušerė gali paklausti ar norėsite nuskausminamųjų. Jei nepasiteiraus – pati pasidomėkite kokie nuskausminamieji Jums yra prieinami. Prieš epidūrą gimdyvei yra statoma lašelinė ir tai gali užtrukti iki kelių valandų. Dažnai gimdyvės epidūro prašo kai skausmas yra nebepakeliamas ir laukti jau nėra jėgų. Tad, net jei dar nesi apsisprendusi, derėtų tik atvykus pasitarti dėl išankstinio lašelinės statymo su akušere.

Kaip dažnai moterys renkasi gimdyti su epidūru?

2019 m. atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale Obstetrics & Gynecology, atskleidė, kad epidurinio vartojimo dažnis išaugo nuo 57 % 1999 m. iki 81 % 2011 m. tarp moterų, kurios pagimdė akademiniame medicinos centre JAV.

Ar epidūras saugus?

Epidurinė anestezija paprastai laikoma saugia, kai ją atlieka apmokytas specialistas tinkamoje aplinkoje. Sunkios komplikacijos yra retos, pasireiškiančios mažiau nei 1% atvejų.

Kai kurios galimos komplikacijos

  • Žemas kraujospūdis: Epidurinė nejautra gali sukelti kraujospūdžio sumažėjimą, kuris gali būti žalingas tiek motinai, tiek kūdikiui. Tačiau dažniausiai tai gali būti gydoma vaistais arba koreguojant epiduro dozę.
  • Galvos skausmas: Kartais epidurinė adata gali sukelti nedidelį stuburo skysčio nutekėjimą, dėl kurio gali atsirasti galvos skausmas, kuris gali tęstis keletą dienų. Tai galima išgydyti poilsiu ir vaistais.
  • Infekcija: retais atvejais injekcijos vieta gali užsikrėsti, todėl reikia gydyti antibiotikais.

Šalutinis poveikis

  • Sustingimas ir silpnumas: Epiduras gali sukelti apatinės kūno dalies tirpimą ir silpnumą, todėl gimdymo metu gali būti sunku judėti ar stumti.
  • Niežulys: Opioidiniai vaistai kai kurioms moterims gali sukelti niežulį.
  • Šlapinimosi sunkumas: dėl epiduralų gali būti sunku jausti norą šlapintis ir gali susilaikyti šlapimo pūslė, todėl gali prireikti kateterio.
  • Ilgas gimdymas: Epidurinės priemonės gali sulėtinti gimdymą ir padidinti tokių intervencijų, kaip oksitocinas, žnyplės ar vakuumas, poreikį.
  • Nugaros skausmas: Kai kurioms moterims gali pasireikšti nugaros skausmas arba skausmas injekcijos vietoje po to, kai epiduro poveikis išnyksta.

Poveikis kūdikiui

Epidurinė anestezija buvo plačiai ištirta, o bendras poveikis kūdikiui ir mamai laikomas minimaliu. Dėl epidurinės nejautros kūdikis gali jausti mažiau skausmo ir streso gimdymo metu. Epidurinėje nejautroje vartojami vaistai paprastai neprasiskverbia pro placentą dideliais kiekiais, todėl kūdikio sąmonės ir sąmoningumo lygis neturėtų būti paveiktas epidūrinės nejautros. Tačiau kai kuriais atvejais epidurinė injekcija gali sumažinti vaisiaus širdies susitraukimų dažnį, todėl gali prireikti stebėjimo ir galbūt intervencijos, pvz., Cezario pjūvio. Taip pat, epidūrinė nejautra gali įtakoti pavėluotą žindymo pradžią, dėl motinos sustingimo ir silpnumo. Jei kyla abejnių dėl epidūro poveikio – drąsiai klausk gydytojo ar akušerės.

Epidūro suleidimas

Epidurinę anesteziją atlieka anesteziologas. Procedūra apima šiuos veiksmus:

  • Moteris paguldoma ant šono arba atsisėda, nugara nuvaloma antiseptiniu tirpalu.
  • Vietinis anestetikas švirkščiamas, kad nutirptų oda ir gilesni audiniai toje vietoje, kur bus dedama epidurinė priemonė.
  • Į epidurinį tarpą tarp slankstelių apatinėje nugaros dalyje įsmeigiama maža adata, o per adatą į epidurinę erdvę įsriegiamas mažas plastikinis vamzdelis arba kateteris.
  • Vaistai, tokie kaip vietinis anestetikas ir opioidai, švirkščiami per kateterį, siekiant sumažinti skausmą.
  • Epidūro dozę galima koreguoti pagal poreikį, o prireikus – bet kada galima nutraukti.

Epidurinė anestezija gali veiksmingai numalšinti skausmą gimdymo metu. Dėl tikslios informacijos paklausk gydytojo arba akušerės atvykus į gimdyklą.

Sužinok kas yra mamystės draugė