12 mėnesių kūdikio raida
Dauguma 12 mėnesių kūdikių sugeba šliaužti, stovėti su atrama ir netgi gali žengti pirmuosius žingsnius. Jie gali pirštais paimti mažus daiktus, pamojuoti atsisveikindami ir net parodyti į daiktus ar žmones.
12 mėnesių raidos šuoliai
Sekų šuolio metu, kuris paprastai įvyksta 41–47 savaičių amžiaus, kūdikiai labiau domisi modeliais ir sekomis. Jie gali pradėti atpažinti savo aplinkoje esančius modelius ir susižavėti veikla, kuri apima pasikartojančias sekas, pvz., kaladėlių krovimą arba žaislų rūšiavimą pagal spalvą ar formą.
Per šį šuolį kūdikiai gali ne tik domėtis sekomis, bet ir geriau suvokti priežasties ir pasekmės ryšius. Jie pradeda suprasti, kad tam tikri veiksmai ar elgesys gali sukelti konkrečių rezultatų, o tai jiems gali būti įdomus atradimas.
Tėvai ir globėjai gali padėti savo kūdikio vystymuisi šio šuolio metu parūpindami žaislus ir veiklą, kuri apima raštus ir sekas, pavyzdžiui, paprastas puzles ar figūras rūšiuojančius žaislus. Taip pat gali būti naudinga siūlyti knygas su paprastomis istorijomis, nes tai gali padėti lavinti jų kalbos įgūdžius ir paskatinti juos išreikšti savo mintis ir idėjas.
12 mėnesių kūdikio motorinė raida - ką gali 12 mėnesių kūdikis?
- Šliaužimas arba vaikščiojimas: Sulaukę 12 mėnesių daugelis kūdikių gali šliaužti ar vaikščioti su atrama arba be jo. Jie gali žengti kelis žingsnius patys arba gali žengti kelis žingsnius laikydami už baldų ar suaugusiojo rankos.
- Smulkioji motorika: 12 mėnesių kūdikis gali pradėti lavinti smulkiąją motoriką, pavyzdžiui, pirštais paimti smulkius daiktus arba bandyti maitinti save šaukštu ar pirštais.
- Daiktų griebimas : 12 mėnesių kūdikis gali sugriebti ir paleisti daiktus vis labiau valdydamas judesius.
- Atsistojimas ir stovėjimas: daugelis šio amžiaus kūdikių gali atsistoti į stovimą padėtį ir gali trumpai stovėti be atramos.
Svarbu pažymėti, kad kiekvienas kūdikis vystosi savo tempu, o kai kurie kūdikiai gali pasiekti šiuos etapus šiek tiek anksčiau arba vėliau nei kiti. Jei nerimaujate dėl kūdikio motorikos vystymosi, pasitarkite su savo pediatru.
12 mėnesių kūdikio kalba
Būdami 12 mėnesių kūdikiai toliau lavina savo bendravimo įgūdžius ir vis labiau geba išreikšti save. Štai keletas būdų, kaip tokio amžiaus kūdikiai gali bendrauti:
- Naudodami žodžius: iki 12 mėnesių daugelis kūdikių pasakys pirmuosius žodžius, nors žodžių, kuriuos jie gali pasakyti, skaičius gali labai skirtis. Kai kurie kūdikiai gali pasakyti iki penkių ar šešių žodžių, o kiti vis dar gali dirbti ties savo pirmuoju žodžiu.
- Paprastų nurodymų laikymasis: tokio amžiaus kūdikiai gali pradėti suprasti ir laikytis paprastų nurodymų, pvz., „duok man kamuolį“
- Rodymas ir gestikuliavimas: kūdikiai gali naudoti rodymą, mojavimą ir kitus gestus, kad praneštų apie savo norus ir poreikius. Jie taip pat gali naudoti gestus, kad parodytų meilę ar pasveikintų kitus.
- Reagavimas į kalbą: tokio amžiaus kūdikiai gali reaguoti į pažįstamus žodžius ir frazes, pvz., savo vardą arba žodžius, nurodančius daiktus ar žmones, kuriuos pažįsta.
- Nors kūdikiai gali tarti kai kuriuos atpažįstamus žodžius, jie vis tiek gali bendrauti įvairiais garsais.
Norėdami paskatinti 12 mėnesių kūdikio bendravimo vystymąsi:
- Dažnai kalbėkite su savo kūdikiu: toliau dažnai kalbėkite su savo kūdikiu ir apibūdinkite, ką darote ir ką veikia jūsų kūdikis. Naudokite paprastus žodžius ir trumpas frazes ir dažnai kartokite žodžius, kad padėtumėte kūdikiui juos išmokti ir prisiminti.
- Skatinkite kūdikį mėgdžioti jus: tokio amžiaus kūdikiai gali pradėti mėgdžioti matomus garsus ir gestus, todėl skatinkite juos kartoti jūsų atliekamus garsus ir judesius.
- Naudokite paprastas komandas ir klausimus: kai jūsų kūdikis pradeda geriau suprasti kalbą, galite pradėti naudoti paprastas komandas ir užduoti klausimus. Kalbėkite paprastai ir aiškiai ir būkite kantrūs, kol jūsų kūdikis mokysis laikytis nurodymų.
- Skaitykite kartu: Skaitymas kartu vis dar yra puikus būdas skatinti kalbos vystymąsi šiame amžiuje. Rinkitės knygas su paprasta, pasikartojančia kalba ir ryškiais paveikslėliais ir paskatinkite kūdikį rodyti paveikslėlius arba padėti versti puslapius.
Atminkite, kad kiekvienas kūdikis vystosi savo tempu, todėl nesijaudinkite, jei jūsų kūdikis dar nevartoja daug žodžių arba atrodo, kad nesupranta, ką sakote. Nuolat kalbėdami ir gausiai padrąsindami, dauguma kūdikių ir toliau tobulės bendravimo įgūdžių srityje.
12 mėnesių kūdikio augimo šuoliai
- 12 mėnesių augimo šuolis