9 mėnesių kūdikio raida
9 mėnesių kūdikiai pradeda jausti prisirišimą prie savo tėvų ir gali nusiminti, kai yra atskirti nuo jų. Jie taip pat gali pradėti rodyti tam tikrą savarankiškumą, pavyzdžiui, norėti patys maitintis ar žaisti su žaislais.
9 mėnesių raidos šuoliai
Šeštasis šuolis, kuris įvyksta maždaug nuo 36 iki 41 savaitės, vadinamas “kategorijų pasauliu”. Tai laikas, kai kūdikiai pradeda suprasti skirtingų objektų ir sąvokų ryšius. Per tą laiką kūdikiai gali pradėti skirstyti objektus į kategorijas pagal jų panašumus ir skirtumus, o tai gali padėti jiems suprasti juos supantį pasaulį. Tai gali būti objektai, garsai ir net žmonės. Kai kūdikiai pradeda skirstyti dalykus į kategorijas, jie ugdo sudėtingesnį pasaulio supratimą, o tai gali padėti jiems mokytis ir augti.
Yra keletas dalykų, kuriuos tėvai gali padaryti, kad padėtų savo kūdikiams ugdyti įgūdžius, susijusius su „kategorijų pasaulio“ šuoliu:
- Atskleiskite savo kūdikiui įvairius objektus ir pojūčius pvz., skirtingas tekstūras, garsus ir spalvas. Tai gali padėti jiems išmokti atskirti skirtingas objektų kategorijas.
- Apibūdinkite daiktus ir patirtį, kurią patiria jūsų kūdikis, naudodami žodžius, kurie padeda suprasti skirtingas kategorijas apibrėžiančias savybes. Pavyzdžiui, minkštą antklodę galite apibūdinti kaip „pūkuotą“, o kietą žaislą – „kietą“.
- Žaiskite skirstymo į kategorijas žaidimus: žaiskite su savo kūdikiu žaidimus, kurie apima skirstymą į kategorijas, pvz., žaislų rūšiavimą pagal spalvą, formą ar tekstūrą. Tai gali padėti jiems ugdyti savo pažintinius gebėjimus ir suprasti, kaip suskirstyti objektus į kategorijas.
- Sekite savo kūdikio pavyzdį: stebėkite kūdikio užuominas apie tai, kas jį domina, ir skatinkite tyrinėti bei žaisti šiomis temomis. Tai gali padėti jūsų kūdikiui jaustis labiau įsitraukusiam ir motyvuotam mokytis.
Atminkite, kad kiekvienas kūdikis vystosi savo tempu, todėl svarbu būti kantriems ir suteikti paramą bei padrąsinimą, kai jūsų kūdikis mokosi ir auga.
9 mėnesių kūdikio motorinė raida - ką gali 9 mėnesių kūdikis?
- Sėdėti be pagalbos: jie gali sėdėti be jokios paramos trumpą laiką, nors jiems vis tiek gali prireikti paramos, kad jie galėtų sėdėti.
- Šliaužti: kai kurie kūdikiai gali šliaužti ant rankų ir kelių.
- Atsistoti laikydamiesi už baldų ar kitų daiktų.
- Plojimais rankomis: jie gali suglausti rankas ir ploti.
- Jie gali pirštais paimti mažus daiktus.
- Objektų perkėlimas iš rankų į rankas: jie gali perkelti daiktą iš vienos rankos į kitą.
- Jie gali pasukti galvą ir atsakyti, kai bus pašauktas jų vardas.
Atminkite, kad kiekvienas kūdikis vystosi savo tempu, todėl nesijaudinkite, jei jūsų 9 mėnesių vaikas dar nedaro visų šių dalykų. Tačiau jei nerimaujate dėl kūdikio vystymosi, pasitarkite su savo pediatru.
9 mėnesių kūdikio socialinė raida
- Šypsotis ir reaguoti į šypsenas: Šiame amžiuje kūdikiai turėtų šypsotis pažįstamiems veidams ir reaguoti į kitų šypsenas.
- Mėgautis socialiniu bendravimu: kūdikiams malonu bendrauti su kitais, ypač tėvais ir artimaisiais.
- Rodyti drovumo požymius: kai kurie kūdikiai gali pradėti rodyti drovumo požymius nepažįstamų žmonių aplinkoje.
- Dvipusis bendravimas: kūdikiai gali bendrauti dvipusiškai, pavyzdžiui, guguoti reaguodami į tėvų kalbą.
- Mėgdžioti kitus: kūdikiai gali mėgdžioti aplinkinių veiksmus ir veido išraiškas, pavyzdžiui, ploti ar mojuoti.
- Suprasti paprastas emocijas: kūdikiai gali pradėti suprasti pagrindines emocijas, tokias kaip laimė, liūdesys ir pyktis, ir reaguoti į jas savaip.
9 mėnesių kūdikio kalba
- Nežodinis bendravimas: 9 mėnesių kūdikiai, norėdami bendrauti, gali pradėti naudoti įvairius neverbalinius signalus, pavyzdžiui, rodyti, linktelėti ir purtyti galvą. Jie taip pat gali naudoti skirtingas veido išraiškas emocijoms perteikti, pavyzdžiui, šypsotis, susiraukti ar juoktis.
- Burbuliavimas: Šiame amžiuje kūdikiai gali pradėti burbuliuoti dažniau ir įvairiau. Jie gali derinti priebalses ir balses, kad sukurtų garsus, panašius į tikrus žodžius, ir gali naudoti toną ir linksniavimą, kad perteiktų reikšmę.
- Paprasti žodžiai: nors ne visi kūdikiai ištars pirmuosius žodžius būdami 9 mėnesių, kai kurie gali pradėti tarti paprastus žodžius, tokius kaip „mama“ ar „tėtis“, turintys prasmę. Jie taip pat gali susieti konkrečius žodžius su objektais, pavyzdžiui, ištarti „kamuolys“, kai mato kamuolį.
- Reagavimas į kalbą: 9 mėnesių kūdikiai gali pradėti reaguoti į paprastas komandas, pvz., “duok man žaislą“. Jie taip pat gali rodyti didesnį susidomėjimą kalba, pavyzdžiui, pasukti galvą, kai kas nors kalba.
Kaip lavinti 9 mėnesių kūdikio kalbą
Yra daug būdų, kaip skatinti žodinį kūdikio bendravimą, įskaitant:
- Dažnai kalbėkite su savo kūdikiu: vienas iš paprasčiausių būdų, kaip paskatinti žodinį bendravimą, yra dažnai kalbėtis su kūdikiu. Apibūdinkite, ką darote, nurodykite objektus ir jų savybes ir užduokite klausimus. Net jei jūsų kūdikis nesupranta žodžių, jam bus naudinga girdėti jūsų balsą ir išmokti kalbos ritmus.
- Reaguokite į kūdikio bandymus bendrauti: kai jūsų kūdikis burba, dūksta ar kitaip taria, reaguokite taip, lyg jis bandytų ką nors pasakyti. Pakartokite jiems garsus, užduokite klausimus ir parodykite susidomėjimą tuo, ką jie bando perteikti.
- Skaitykite knygas kartu: knygų skaitymas savo kūdikiui yra puikus būdas atskleisti jam kalbą ir paskatinti bendrauti. Nurodykite paveikslėlius, apibūdinkite, kas vyksta istorijoje, ir užduokite klausimus. Jūs netgi galite paskatinti savo kūdikį „skaityti“ kartu skleisdami garsus ar rodydami paveikslėlius.
- Dainuokite dainas ir deklamuokite eilėraščius: dainos ir eilėraščiai puikiai tinka bendravimui skatinti, nes dažnai pasikartoja ritmai ir lengvai įsimenami žodžiai. Dainuodami ir deklamuodami juos kartu su kūdikiu galite išmokti naujų žodžių ir garsų.
- Sukurkite turtingą kalbų aplinką: norint paskatinti žodinį bendravimą, svarbu sukurti aplinką, kurioje būtų daug kalbos. Tai gali apimti muzikos grojimą, pokalbius su kūdikiu ir galimybę kūdikiui bendrauti su kitais žmonėmis.
Atminkite, kad kiekvienas kūdikis vystosi savo tempu, todėl būkite kantrūs ir nesijaudinkite, jei jūsų kūdikis dar nesako daug žodžių. Nuolat kalbėdami ir gausiai padrąsindami, dauguma kūdikių galiausiai pradės bendrauti žodžiu.
9 mėnesių kūdikio augimo šuoliai
- 9 mėnesių augimo šuolis