LAVINAMIEJI ŽAISLAI KŪDIKIAMS IR VAIKAMS IKI 2 METŲ

Žaislai mažyliams yra kur kas daugiau nei tik linksmi žaidimai. Šiais laikais renkant žaislus vaikams, norisi, kad jie būtų ir naudingi. Per žaidimus lavinamas vaikų protinis, socialinis, emocinis ir fizinis vystymasis.

SOCIALINĖS PASKYROS APIE LAVINAMUOSIUS ŽAISLUS

Daug naudingos informacijos apie lavinamuosius žaislus rasi šių turinio kūrėjų paskyrose

@medeina_andriulis

MEDEINA ANDRIULIENE

@voverytes_butikelis

VOVERYTĖS BUTIKĖLIS

LAVINAMŲJŲ ŽAISLŲ NAUDA

  • Jau nuo seno tvirtinama, kad žaislai gali padėti ugdyti vaikų kūrybingumą, emocinį intelektą, bendravimą bei mąstymą ir daugybę kitų įgūdžių. Lavinamieji žaislai yra puiki priemonė vaiko žaidimus padaryti įdomesnius ir įvairesnius. Jei nori padovanoti vaikui lavinamąjį žaislą, svarbu atsižvelgti į mažylio amžių ir ką norima lavinti. Taip pat, kad vaikas lavintųsi, jam nereikia daug tuos pačius įgūdžius lavinančių žaislų, geriau rinkitės įvairesnius, taip bus plečiamos sritys, kurias lavins mažylis.

    Lavinamuosius žaislus rinktis reikėtų pagal vaiko amžių, nes priklausomai nuo vaiko vystymosi laikotarpio yra aktualus atitinkamų įgūdžių lavinimas.

    Šiame straipsnyje papasakosime, kokius lavinamuosius žaislus pasirinkti pagal amžiaus grupes nuo naujagimių iki dvimečių vaikų.

ŽAISLAI KŪDIKIAMS NUO GIMIMO

  • Nors ir naujagimiai nėra aktyvūs žaidimuose pirmaisiais savo gyvenimo mėnesiais, tačiau tam tikrais žaislais galima stimuliuoti jų pojūčius. Pavyzdžiui, populiariausi tokio amžiaus kūdikių žaislai, kurie lavina mažylį yra lavinamosios kortelės kūdikiams, lavinamasis kilimėlis bei muzikinė karuselė.

  • Naujagimiai reaguoja tik į kontrastingus vaizdus, nes jų regėjimas dar tik vystosi. Naujagimiams sunku atskirti spalvas, tačiau jie labai gerai mato kontrastą tarp juodos ir baltos spalvų. Tad specialios juoda balta kontrastinės kortelės padės pagerinti naujagimio koncentravimosi įgūdžius bei paskatins žingeidumą, paskatins smegenų ląstelių formavimąsi, padės nuraminti mažylį ir užimti jį kuriam laikui.

  • Taip pat vienas geriausių lavinamųjų žaislų naujagimiui – muzikinė karuselė lovytei. Jų yra labai įvairių, ne tik skleidžiančių melodijas, bet ir papuoštų įvairiausiais žaisliukais. Muzikinės karuselės padeda mažyliui nusiraminti, atsipalaiduoti bei užmigti. Beje karuselė skatina kūdikį ir pažinti aplinką. Skirtingų detalių ir spalvų žaisliukai skatins koncentruoti dėmesį, o besisukantys žaisliukai ir švieselės gerina kūdikio objektų sekimo žvilgsniu įgūdžius.

     

  • Na, o lavinamasis kilimėlis skatina kūdikio smalsumą ir taip padeda jam vystytis. Nors įprastai toks kilimėlis pasitarnauja šiek tiek vyresniems mažyliams, kurie jau gali susipažinti su formomis, garsais bei tyrinėjimu, tačiau mažiausiems jis padeda lavinti koncentraciją.

     

  • Tokio amžiaus mažyliams dar nereikalingi žaislai, na nebent nuolaida žaislams tikrai patraukli, kad negali atsisakyti įsigyti vėlesniam amžiui. Vis tik naujagimiui iki trijų mėnesių svarbiausias kontaktas su mama, jos kvapas ir prisilietimai.

     

 

ŽAISLAI KŪDIKIAMS NUO 3 MĖNESIŲ

  • Būtent nuo trečiojo kūdikio mėnesio, jam atsiranda noras tyrinėti savo aplinką, daiktus ir tuo pačiu žaislus. Lavinamieji žaislai kūdikiams nuo trijų iki šešių mėnesių ,vis dar reikia pratintis gulėti ant pilvuko. Tam, kad gulėjimo laiką prailginti, galima pasitelkti dėmesį pritraukiančius žaisliukus. Taip pat tokio amžiaus mažyliams geriausiai tinka žaislai, kurie lavina regą, klausą bei lytėjimą.

  • Barškučiai ir kramtukai – vieni iš mylimiausių žaislų tokio amžiaus kūdikiams. Kadangi mažyliams atsiranda noras tyrinėti aplinką, jie greitai susidomi šiais žaislais, nes gali juos judinti, išgauti garsą, stebėti bei laikyti ir pajusti medžiagą. Na, o dygstant dantukams, kramtukai labai pasitarnauja. Beje tiek barškutis, tiek kramtukas yra puiki lavinamoji priemonė, kuri lavina smulkiosios motorikos įgūdžius. Kūdikis mokosi tvirtai suimti žaislus, išlaikyti juos, papurtyti. Taip pat visa tai teigiamai veikia ir kūdikio kognityvinius įgūdžius, koncentraciją. Barškučių skleidžiamas garsas mažyliui sužadina smalsumą, stimuliuoja klausą, leidžia tyrinėti skirtingus garsus ir ritmus.

  • Na, o kramtukas puiki puiki priemonė siekiant sumažinti kūdikio jaučiamą diskomfortą dantukų dygimo metu. Tačiau kramtukai naudingi ne tik dėl to, bet jie padeda kūdikiui mokytis kramtymo proceso, stiprina žandikaulį. Turbūt pats populiariausias kramtukas visame pasaulyje – kramtukas žirafa Vulli. Šis kramtukas pagamintas iš natūralaus kaučiuko. Ši žirafa ne tik atlieka kramtuko funkciją, bet ir cypsi paspaudus todėl puikiai tarnauja ir kaip lavinamasis žaislas.

  • Taip pat tokio amžiaus mažyliams vis labiau įdomi tampa muzikinė karuselė lovytei. Kūdikis pradeda tyrinėti spalvas, formas, judesius, o neretai ir stengiasi pasiekti žaisliukus. Tad karuselė išties gali pasitarnauti ilgą laiką ir skirtingais periodais lavinti skirtingus kūdikio įgūdžius. 

ŽAISLAI 6-9 MĖNESIŲ VAIKAMS

  • Nuo šešių mėnesių kūdikiai tampa labai judrūs ir smalsūs, tad per kelis mėnesius jie pradeda sėdėti, ropoti bei savarankiškai stotis. Tad šiuo laikotarpiu labai svarbu lavinti kūdikio fizinį aktyvumą. Tam puikiai tinka stumdukas. Stumduką galima pradėti duoti mažyliui kai jis jau moka savarankiškai sėdėti bei bando stotis. Nors tiek studukai, tiek vaikštynės bei šokliukai kelia daug abejonių tėveliams, vis tik saikingai naudojant jie suteikia judėjimo laisvę, naują patirtį bei lavina pusiausvyrą bei koordinaciją.

  • Beje vaikučių fiziniam aktyvumui stiprinti rekomenduojama išbandyti ir specialias mankštas. Iš pradžių pirmiems vizitams apsilankykite pas kineziterapeutą, kad išmokti makštas atlikti namuose. Jums bus reikalingas gimnastikos kamuolys. Tokių makštų pagalba formuojami teisingi judesiai, stimuliuojamas organizmo augimas ir vystymasis, skatinamas stambiosios motorikos vystymas. Taip pat norint paskatinti kūdikio judrumą, tam tiks ir įvairūs judantys žaislai.

  • Tokio amžiaus kūdikiams labai svarbu lavinti ir smulkiąją motoriką bei pažindintis su aplinka. Nuo pusės metų mažylius pradeda dominti įvairios garsinės knygelės. Jas kūdikis gali ne tik liesti, stebėti, bet ir pažinti įvairiausius garsus. Kitas populiarus žaislas tokio laikotarpio kūdikiams  – lavinamasis veiklos kubas. Tokie kubai labai lavina vaikų smulkiąją motoriką, akių ir rankų koordinaciją, skatina liesti bei atrasti naujus potyrius, pažinti aplinką.

  • Taip pat labai populiarūs ir įvairūs mediniai žaislai. Mediniai žaislai yra populiarūs dėl to, kad yra ekologiški bei tinkantys įvairaus amžiaus vaikams. Jie padeda lavinti motorinius įgūdžius bei logiką. 

  • Taip pat vis labiau populiarėja kamuoliukų baseinai. Kamuoliukų baseinas ne tik puikus užsiėmimas kūdikiui ar graži vaiko kambario interjero detalė, bet ir puikus lavinamasis užsiėmimas. Toks baseinas padeda lavinti tiek kūdikio sensoriką, tiek motoriką. Liesdamas, spausdamas, mėtydamas kamuoliukus kūdikis lavina smulkiuosius motorinius gebėjimus. Taip pat kamuoliukų baseina lavinami lytėjimo ir regos pojūčiai.
  • Beje tokio amžiaus mažyliams maudymąsi vonioje jau galima paįvairinti žaislais. Vonios žaislai taip pat gali išmokyti ir naujų gebėjimų. Žaisdamas su žaislais vandenyje mažylis tyrinės ir domėsis įvairiais dalykais, pavyzdžiui, kaip panardinus žaislą po vandeniu jis iškyla į paviršių. Pusės metų vaikams patiktų vandens žaislai, kurie yra ryškūs, įdomių formų bei kuriuos galima lengvai paimti. 

ŽAISLAI VAIKAMS NUO 1 METŲ

  • Nuo metų amžiaus kūdikis jau ne tik stovi, bet ir pradeda vaikščioti ir vis labiau suvokti supančią aplinką. Todėl tokio amžiaus vaikams tinkamiausi žaislai, kurie skatina judėjimą bei padeda stiprinti pagrindinius raumenis. Tam tinkami įvairūs judantys žaislai, kuriuos kūdikis norėtų pasiekti ir žengti paskui juos. Taip pat šis amžius yra tyrinėjimų laikotarpis per pojūčius ir patirtis. 

  • Vis tik smulkioji motorika išlieka svarbiausia sritis, kurią reikia nuolat lavinti. Tam tinka įvairios kaladėlės, dėlionės, mediniai žaislai. Taip pat aktualūs išlieka ir vonios žaislai.

  • Nuo metų amžiaus tampa svarbu ir kalbos lavinimas. Tad labai svarbu kuo daugiau kalbėtis su kūdikiu, skaityti knygas, klausytis dainelių ir pan. 

LAVINAMIEJI ŽAISLAI NUO 18 MĖNESIŲ

  • Nuo pusantrų metų mažyliai vis labiau koncentruojasi į aplinkos pažinimą. Tad šiuo laikotarpiu vertingiausi žaislai, kurie lavina įvairius pažinimo gebėjimus. Tam puikiai tiks įvairios dėlionės ar puzlės. Dėlionės vaikams padeda lavinti koncentracijos įgūdžius.

  • Taip pat šiuo laikotarpiu mažylius domina ir įvairios kaladėlės bei lego. Jie skatina vystyti vaiko loginį mąstymą. Tokio amžiaus mažyliams itin tinkami mediniai žaislai, nes jie malonūs liesti bei jais sunku susižeisti. Taip pat galite pastebėti kuriomis veiklomis vaikas vis labiau domisi ir taip suteikti jam galimybę lavintis. Siekiant, kad vaikas susipažintų su supančia aplinka, rekomenduojama išbandyti įvairius žaislus.

  • Edukaciniai žaislai gali būti tiek reikalaujantys loginio mąstymo, tiek fizinių pastangų. Leiskite vaikams išbandyti įvairius žaislinius muzikinius instrumentus, kurie padės jam suvokti, kad skirtingi daiktai gali skleisti vis kitokius garsus. Na, o ergoterapiniai labirintai padės lavėti loginiam mąstymui. 

  • Taigi, šiais laikais žaislų ir žaidimų, kurie skatintų lavinti įvairiausius kūdikio gebėjimus yra išties daug. Nenuostabu, kad tėveliai kartais pasimeta. Tačiau norime priminti, kad svarbiausias aspektas – kokybė, o ne kiekybė. Tad žaislus rinkitės pagal mažylio amžių ir kuo įvairesnius, taip būsite tikri, kad vaikas stipris tiek fizinius, tiek psichologinius įgūdžius.

Teach your family to have an healthy relationship with food.

Palik emailą – parašysim

Atsiunčiame padoraus turinio, juokelių ir nuolaidų.