Meningokoko skiepas: nauda, kaina ir komplikacijos

Skiepai nuo meningokoko

Meningokoko skiepas yra medicininis preparatas, skirtas apsaugoti nuo meningokokinės infekcijos. Meningokokas yra patogenas, kuris gali sukelti labai rimtas ligas, tokias kaip meningitą (smegenų membranų uždegimą) ir meningokokemiją (bakterijų sukeltą kraujo užkrėtimą).

Meningokoko vakcina veikia skatinant imuninės sistemos reakciją į meningokoko bakteriją. Ši vakcina naudoja negyvas arba susilpnintas meningokoko bakterijas, kurios nekelia grėsmės sveikatai, bet yra pakankamai stiprios, kad suaktyvintų imuninę sistemą. Kai imuninė sistema yra suaktyvinta, ji gamina antikūnus, kurie atpažįsta meningokoko bakteriją ir gali sunaikinti, jei organizmas su šia bakterija susidurs.

Meningokoko vakcina yra įtraukta į daugelio šalių, įskaitant Lietuvą, nacionalinės imunizacijos programą. Šios vakcinos rekomenduojamos kūdikiams, vaikams, paaugliams ir suaugusiems, priklausantiems tam tikrai rizikos grupei, pvz., asmenims, sergantiems imuninės sistemos ligomis, dirbantiems sveikatos priežiūros srityje, taip pat keliautojams kurie keliauja į tam tikras pasaulio šalis, kuriose yra didelė rizika užsikręsti meningokoku.

Meningokoko vakcinos kaina

Meningokoko skiepo kaina gali skirtis priklausomai nuo vakcinos rūšies ir pasirinktos gydymo įstaigos. Kaina gali svyruoti nuo 100 iki 180 eurų už dozę.

Lietuvoje, meningokoko skiepas yra įtrauktas į nacionalinę imunizacijos programą ir yra kompensuojamas kai kurioms grupėms, pavyzdžiui, kūdikiams. Tačiau, suaugusiems ir kai kurioms kitoms rizikos grupėms gali reikėti mokėti už vakciną iš savo kišenės.

Meningokoko skiepo šalutinis poveikis

Kaip ir bet koks medicininis preparatas, meningokoko vakcina gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai šie simptomai yra lengvi ir išnyksta per keletą dienų. Šalutinis poveikiai yra imuninės sistemos reakcija į vakciną, o tai rodo, kad organizmas reaguoja į vakciną ir pradeda gaminti apsauginius antikūnus.

Dažniausi meningokoko skiepo šalutiniai poveikiai yra:

Vietinės reakcijos. Šios reakcijos gali apimti paraudimą, patinimą ar skausmą injekcijos vietoje. Tai yra labai dažnas šalutinis poveikis, kuris paprastai išnyksta per porą dienų.

Bendrosios reakcijos. Kiti dažni šalutiniai poveikiai gali apimti nuovargį, galvos skausmą, raumenų skausmą, pykinimą, karščiavimą ar šaltkrėtį. Šie simptomai paprastai taip pat išnyksta per keletą dienų.

Rečiau, bet kartais meningokoko vakcina gali sukelti rimtesnius šalutinius poveikius. Tai gali būti alerginės reakcijos, kurios gali pasireikšti odos bėrimu, dusuliu, intensyvesniu širdies plakimu ir sąmonės netekimu. Tokios reakcijos yra labai retos, bet jei jos atsiranda, būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

Taip pat reikėtų paminėti, kad šalutinis poveikis gali skirtis, tai lemia asmens amžius, sveikatos būklė, konkretus meningokoko skiepo tipas. Todėl visada prieš priimdami sprendimą skiepytis, pasitarkite su savo gydytoju.

Meningokoko skiepas vaikams

Meningokoko vakcina yra rekomenduojama vaikams. Ši liga ypač pavojinga vaikams ir kūdikiams, nes neretai sukelia rimtas komplikacijas.

Meningokoko vakcina yra įtraukta į nacionalinę imunizacijos programą ir skiriama kūdikiams. Lietuvoje, pirmoji meningokoko vakcinos dozė yra skiriama 3 mėnesių amžiaus kūdikiams. Taip pat, meningokoko skiepo dozė yra rekomenduojama paaugliams nuo 14 metų.

Meningokoko vakcinos yra saugios ir gerai toleruojamos vaikų. Dažniausiai pasitaikantys šalutiniai poveikiai yra lengvi ir laikini, tokie kaip vietinė reakcija injekcijos vietoje paraudimas, patinimas arba skausmas, taip pat gali pasireikšti nuovargis, galvos skausmas ar karščiavimas.

Meningokoko vakcinos galiojimo laikotarpis

Meningokoko vakcinos suteikiama apsauga nuo meningokoko infekcijos nėra amžina. Mokslininkai vis dar tyrinėja, kiek laiko trunka imunitetas po meningokoko vakcinacijos, bet manoma, kad jis gali išlikti nuo kelių iki keliolikos metų. Imuniteto trukmė gali skirtis priklausomai nuo konkretaus vakcinos tipo, nuo amžiaus, kada asmuo buvo pirmą kartą paskiepytas, ir nuo to, ar jis gavo visą rekomenduojamą vakcinų seriją.

Kai kuriems žmonėms, ypač tiems, kurie yra rizikos grupėje, gali reikėti papildomos vakcinos dozės arba revakcinacijos per tam tikrą laikotarpį, kad būtų išlaikytas imunitetas. Pavyzdžiui, kai kuriems asmenims su imunodeficitu gali būti rekomenduojama atnaujinti vakcinaciją kas penkerius metus.

Taip pat, kai kuriems asmenims, kurie keliauja į regionus, kur yra aukštas meningokokinės infekcijos rizika, gali būti rekomenduojama atnaujinti vakcinaciją prieš kelionę, net jei jie buvo paskiepyti anksčiau.

Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, svarbu konsultuotis su gydytoju, kad būtų nustatytas tinkamas vakcinacijos grafikas. Jūsų gydytojas gali nustatyti, kada reikėtų atnaujinti meningokoko vakcinaciją, remdamasis jūsų sveikatos būkle, amžiumi ir kitais individualiais veiksniais.

Kada skiepytis meningokoko vakcina?

Štai keletas atvejų, kada galima rekomenduoti meningokoko vakciną:

  1. Kūdikystėje ir vaikystėje. Daugelis šalių, įskaitant Lietuvą, rekomenduoja meningokoko vakciną vaikams. Pirmoji dozė dažniausiai skiriama maždaug 3 mėnesių amžiaus, o vėliau gali būti rekomenduojamos papildomos dozės.
  2. Paauglystėje. Meningokoko infekcija yra ypač dažna paauglystėje, todėl daugelyje šalių rekomenduojama revakcinacija paaugliams.
  3. Suaugusiems rizikos grupėse. Suaugusiems, kurie yra labiau pažeidžiami meningokoko infekcijai, taip pat gali būti rekomenduojama vakcina. Tai gali apimti asmenis su tam tikromis imuninės sistemos sutrikimais, sveikatos priežiūros darbuotojus.
  4. Prieš keliones. Asmenys, planuojantys keliauti į regionus, kuriuose yra aukšta meningokoko infekcijos rizika, turėtų pasiskiepyti ne mažiau kaip 2 savaites prieš išvykimą.

Sužinok kas yra mamystės draugė