Viskas apie Roto virusą: simptomai ir gydymas

Roto virusas

Roto virusas yra labiausiai paplitęs virškinamojo trakto infekcijų sukėlėjas visame pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais registruojama daugiau nei 25 milijonų naujų atvejų. Nors dažniausiai rotavirusas pasitaiko besivystančiose šalyse, jis yra plačiai paplitęs ir išsivysčiusiose šalyse, įskaitant Lietuvą.

Roto viruso simptomai

Rotaviruso infekcija gali sukelti įvairius simptomus, kurie dažniausiai prasideda nuo 1 iki 3 dienų po užsikrėtimo. Simptomai gali skirtis priklausomai nuo amžiaus ir individualaus organizmo atsako, tačiau yra keletas labiausiai paplitusių požymių:

Aštrus viduriavimas. Rotaviruso infekcijos metu dažniausiai pasireiškia aštrus viduriavimas. Viduriavimas gali trukti nuo kelių dienų iki savaitės, ir gali sukelti dehidrataciją, ypač mažiems vaikams ir kūdikiams. Tai yra rimtas simptomas, kuris gali reikalauti medicininės pagalbos.

Vėmimas. Vėmimas yra kitas dažnas rotaviruso simptomas. Jis gali sukelti apetito praradimą ir papildomai prisidėti prie dehidratacijos.

Karščiavimas. Rotaviruso infekcijos metu gali pasireikšti aukšta kūno temperatūra, kartais siekianti 38-39 laipsnius.

Pilvo skausmas. Kai kurie sergantys rotavirusu skundžiasi pilvo skausmais. Skausmas gali būti nuolatinis arba pasireikšti nereguliariai.

Kvėpavimo takų simptomai. Nors mažiau paplitę, rotavirusas kartais gali sukelti kvėpavimo takų simptomus, tokius kaip kosulį ar slogą. Tai yra retesnis simptomas, kuris gali pasireikšti kartu su kitais simptomais.

Bendras silpnumas ir pykinimas. Rotaviruso infekcijos metu gali pasireikšti bendras silpnumas, nuovargis ir pykinimas. Šie simptomai gali tęstis ir po to, kai kiti simptomai išnyksta.

Svarbu pažymėti, kad, nors šie simptomai yra būdingi rotavirusui, jie taip pat gali rodyti kitas sveikatos problemas. Todėl, jei jūs ar jūsų vaikas patiriate šiuos simptomus, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Vaistai nuo roto viruso

Nėra konkrečių vaistų nuo rotaviruso. Gydymo tikslas yra simptomų palengvinimas ir dehidratacijos prevencija. Svarbu gerti daug skysčių, o esant sunkiam dehidratacijos atvejui, gali būti reikalingas intraveninis skysčių papildymas.

Roto viruso prevencija ir Roto viruso skiepai

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, yra prieinami rotaviruso skiepai. Šie skiepai yra rekomenduojami visiems kūdikiams ir yra įtraukti į nacionalinį skiepų kalendorių. Skiepas yra geriausias būdas apsaugoti vaikus nuo rotaviruso, nes jis sukelia stiprų imuninės sistemos atsaką prieš virusą ir gali užkirsti kelią sunkioms ligos formoms. Įprastai kūdikiai lengvai perneša Roto viruso vakciną, nes ji yra vartojama per burną.

Ką valgyti sergant roto virusu

Sergant rotavirusu, rekomenduojama laikytis švelnaus mitybos režimo. Gerai tinka grūdai, vaisiai, daržovės ir liesa mėsa. Venkite pieno produktų, nes jie gali pabloginti viduriavimą. Svarbu gerti daug skysčių, tokių kaip vanduo, arbata arba vaisių sultys.

Sirgimo roto virusu trukmė

Rotaviruso infekcijos trukmė gali skirtis priklausomai nuo individualių sveikatos sąlygų ir viruso stiprumo. Tačiau dažniausiai Roto viruso simptomai trunka nuo dviejų iki septynių dienų.

Simptomų pradžia. Roto viruso simptomai dažniausiai prasideda nuo 1 iki 3 dienų po užkrėtimo. Pirmieji simptomai dažnai yra stiprus viduriavimas ir vėmimas.

Simptomų trukmė. Viduriavimas ir vėmimas dažniausiai trunka nuo dviejų iki septynių dienų. Karščiavimas ir kiti simptomai gali pasireikšti prieš arba kartu su viduriavimu, ir paprastai išnyksta per tą patį laikotarpį.

Atsigavimas. Atsigavimas nuo roto viruso gali užtrukti. Net po to, kai simptomai išnyksta, asmuo gali jaustis silpnas ar nualintas dar kelias dienas. Taip pat gali užtrukti šiek tiek laiko, kol žarnyno funkcija vėl normalizuosis.

Svarbu pažymėti, kad, nors dauguma žmonių atsigauna nuo roto viruso per vieną ar dvi savaites, kai kurie gali patirti komplikacijų, tokių kaip dehidratacija, kuri gali reikalauti medicininės pagalbos. Kaip ir visada, jei jūsų simptomai yra sunkūs, trunka ilgiau nei tikėtasi, arba jei jūsų sveikata blogėja, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Sužinok kas yra mamystės draugė