Skarlatina: simptomai, gydymas ir prevencija

Kas yra Skarlatina

Skarlatina yra bakterinė infekcija, kurią sukelia A tipo streptokokų bakterijos. Tai yra užkrečiama liga, kuri dažniausiai paveikia vaikus nuo penkerių iki penkiolikos metų amžiaus, tačiau tai nereiškia, kad suaugusieji negali susirgti šia liga.

Skarlatinos priežastys

Skarlatina plinta lašeliniu būdu, tai yra per seiles ar nosies skysčius, kurie išsiskiria kosint ar čiaudint. Gali plisti ir per bendrą naudojimąsi daiktais, pvz., puodeliais ar šaukštais, su asmeniu, kuris serga Skarlatia. Taip pat gali būti perduodama per tiesioginį fizinį kontaktą su odos bėrimu, kuris atsiranda sergant Skarlatina.

Skarlatinos simptomai

Skarlatina, bakterinė infekcija, dažniausiai pasižymi keletu charakteringų simptomų. Jie gali skirtis priklausomai nuo žmogaus sveikatos būklės ir amžiaus, tačiau yra keletas bendrų požymių, kuriuos dažnai galima pastebėti.

Karščiavimas ir gerklės skausmas: Skarlatina dažniausiai prasideda staigiu karščiavimu, kartais siekiančiu 38-40 laipsnių ir stipriu gerklės skausmu. Taip pat gali būti stiprus galvos skausmas ir bendras nuovargio jausmas.

Raudonas bėrimas: būdingiausias Skarlatinos požymis yra raudonas bėrimas, kuris dažnai atrodo kaip saulės nudegimas ir jaučiasi šiurkštumas. Bėrimas dažniausiai prasideda veido srityje ir plinta per visą kūną. Po kelių dienų bėrimas gali pradėti luptis, ypač ant delnų ir pėdų.

“Aviečių” liežuvis ir “obuolių žievelės” lūpos: Skarlatina taip pat gali sukelti liežuvio ir lūpų pokyčius. Sergantieji skarlatina dažnai turi raudoną, šiurkštų liežuvį, kuris atrodo tarsi avietė – vadinamąjį “aviečių” liežuvį. Lūpos gali būti sausos ir įtrūkusios, primenančios obuolio žievelę.

Bendras negalavimas: žmogus, sergantis Skarlatina, gali jausti bendrą negalavimą, pilvo skausmą, galvos skausmą arba apetito stoką.

Gerklų paraudimas ir tonzilių uždegimas: dažnai sergant Skarlatina gerklė gali būti stipriai paraudusi ir patinusi, o tonzilės gali būti padidėjusios , kartais su baltomis dėmėmis ar pūliais.

Kūno bėrimas ir paraudimas: bėrimo srityse, ypač kūno raukšlėse (pvz., pažastyse, kelio ar alkūnės lenkimuose), oda gali tapti tamsiai raudona.

Lupimasis: Kai bėrimas praeina, oda dažnai pradeda luptis. Šis lupimasis gali tęstis keletą savaičių po to, kai kiti simptomai išnyksta.

Skarlatinos simptomai gali būti panašūs į kitų ligų, tokių kaip tonzilitas ar rožinė, simptomus. Jei įtariate, kad jūs ar jūsų vaikui gali būti Skarlatina, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją. Ši liga reikalauja medicininio gydymo, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų, tokių kaip inkstų pažeidimai.

Skarlatinos bėrimas ir požymiai

Skarlatinos bėrimas yra vienas iš labiausiai pastebimų ir charakteringų šios infekcijos požymių. Štai ką reikėtų žinoti apie šį simptomą:

  1. Kaip atrodo: Skarlatinos bėrimas dažnai yra raudonas arba raudonai rausvas ir prasideda veido srityje, dažniausiai aplink nosį ir burną, plintant per visą kūną per kelias dienas. Bėrimas gali atrodyti kaip saulės nudegimas ir jaučiasi šiurkštumas liečiant. Taip pat gali būti paraudimų ir raudonų dėmių, ypač raukšlėse, tokiuose vietose kaip alkūnės, keliai ar pažastys.
  2. Kaip jaučiasi: bėrimas gali sukelti niežėjimą ar diskomfortą, tačiau taip atsitinka nevisada. Kai kurie žmonės gali pastebėti, kad jų oda yra šiurkšti ar sausa.
  3. Kada jis atsiranda: bėrimas paprastai atsiranda per pirmąsias 24-48 valandas nuo pirmųjų Skarlatinos simptomų, tokių kaip karščiavimas ir gerklės skausmas.
  4. Kiek ilgai trunka: bėrimas paprastai išlieka maždaug savaitę. Po to, kai praeina, gali prasidėti odos lupimasis, ypač ant delnų ir pėdų. Šis lupimasis gali tęstis keletą savaičių.
  5. Kuo jis skiriasi nuo kitų bėrimų: Skarlatinos bėrimas gali būti panašus į kitus bėrimus, tokius kaip rožinės bėrimas ar tymų bėrimas. Tačiau yra keletas skirtumų. Pavyzdžiui, Skarlatinos bėrimas dažniausiai prasideda veide ir plinta per visą kūną, o rožinės bėrimas paprastai prasideda nuo vidurio ir plinta išilgai. Be to, Skarlatinos bėrimas dažniausiai atrodo kaip saulės nudegimas ir jaučiasi šiurkštumas, o tymų bėrimas paprastai yra mažos raudonos dėmės.
  6. Gydymas: Skarlatina turi būti gydoma antibiotikais, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų. Skarlatinos bėrimas paprastai išnyksta be gydymo, kai infekcija išgydoma. Jei bėrimas sukelia diskomfortą, galite naudoti odos priežiūros priemones, tokias kaip bekvapės losjonai ar kremai, kad sumažintumėte sausumą ir niežėjimą.

Skarlatina vaikui

Vaikams skarlatina gali būti ypač sunki, todėl svarbu suprasti, kaip atpažinti jos simptomus ir kada kreiptis į gydytoją.

  1. Simptomai vaikams: Skarlatinos simptomai vaikams yra panašūs į suaugusiųjų simptomus. Vaikai gali patirti staigų karščiavimą, stiprų gerklės skausmą, galvos skausmą, pykinimą, vėmimą ar pilvo skausmą. Taip pat atsiranda būdingas bėrimas, kuris prasideda nuo veido ir plinta per visą kūną, liežuvis tampa raudonas ir šiurkštus, oda gali pradėti luptis po to, kai bėrimas išnyksta.
  2. Gydymas vaikams: Skarlatina yra gydoma antibiotikais. Antibiotikai padeda greitai sumažinti simptomus, užkirsti kelią ligos plitimui ir išvengti komplikacijų. Vaikui, sergančiam skarlatina, svarbu išgerti visą antibiotikų kursą, net jei jis jaučiasi geriau. Vaikui taip pat rekomenduojama gerti daug skysčių ir ilsėtis, kol jis visiškai pasveiks.
  3. Komplikacijos vaikams: nepaisant gydymo, kai kuriems vaikams gali atsirasti Skarlatinos komplikacijų. Tai gali apimti streptokokinį nefritą (inkstų uždegimą), reumatinį karščiavimą (sąnarių, širdies ir kitų organų pažeidimus), ausies infekcijas, plaučių uždegimą .
  4. Prevencija vaikams: Skarlatina yra labai užkrečiama, todėl svarbu laikytis prevencijos taisyklių, kad būtų išvengta jos plitimo. Tai apima rankų plovimą, nesidalijimąsi maistu, gėrimais arba asmeninėmis higienos priemonėmis su sergančiu asmeniu ir vengimą artimo kontakto su sergančiais asmenimis.

Jei jūsų vaikas turi Skarlatinos simptomų, turėtumėte nedelsdami kreiptis į gydytoją. Ankstyvas gydymas gali padėti išvengti rimtų komplikacijų ir užkirsti kelią ligos plitimui.

Skarlatinos gydymas

Skarlatinos gydymas yra gyvybiškai svarbus, kad būtų galima išvengti komplikacijų ir užkirsti kelią ligos plitimui. Štai pagrindinės Skarlatinos gydymo strategijos:

Antibiotikų vartojimas. Pagrindinis Skarlatinos gydymo būdas yra antibiotikai. Penicilinas yra dažniausiai naudojamas antibiotikas, tačiau jei asmuo yra alergiškas penicilinui, gali būti naudojami kiti antibiotikai, pvz., eritromicinas ar cefalosporinai.

Antibiotikų kursas paprastai trunka 10 dienų. Svarbu visą kursą išgerti iki galo, net jei simptomai jau praeina po kelių dienų. Ankstyvas gydymo nutraukimas gali leisti bakterijoms išlikti organizme ir sukelti antrinę infekciją arba komplikacijas.

Simptomų kontrolė. Nors antibiotikai padeda kovoti su infekcija, simptomų kontrolė taip pat yra svarbi Skarlatinos gydymo dalis. Skausmą ir karščiavimą galima kontroliuoti naudojant nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, tokius kaip ibuprofenas, arba karščiavimą mažinančius vaistus, tokius kaip paracetamolis.

Hidratacija ir poilsis. Skarlatinos metu labai svarbu gerti daug skysčių ir ilsėtis. Tai padeda organizmui kovoti su infekcija ir atsigauti.

Prevencija. Skarlatinos prevencija yra labai svarbi, ypač tarp vaikų ir suaugusiųjų, kurie gyvena ar dirba bendruomenėse. Tai apima rankų plovimą, asmens higienos priemonių nenaudojimą su kitais asmenimis ir vengimą artimo kontakto su sergančiais asmenimis.

Svarbu suprasti, kad skarlatina yra labai užkrečiama liga ir gali greitai plisti tarp asmenų, kurie turi artimą kontaktą. Todėl svarbu, kad asmenys, turintys skarlatinos simptomus, nedelsdami kreiptųsi į gydytoją ir laikytųsi nustatytų gydymo planų.

Skarlatinos skiepai

Iki 2023 metų nėra skiepų nuo Skarlatinos. Skarlatina sukelia A grupės streptokokų bakterijos, tačiau nėra šių bakterijų skiepo, kuris būtų plačiai prieinamas arba patvirtintas.

A grupės streptokokų bakterijos gali sukelti daugybę ligų. Mokslininkai jau dešimtmečius bando sukurti veiksmingą skiepą, kuris galėtų apsaugoti nuo šių ligų, tačiau bandymai dar nebuvo sėkmingi.

Nors nėra specifinio Skarlatinos skiepo, yra kitų būdų, kaip apsisaugoti nuo šios ligos. Higiena yra labai svarbi Skarlatinos prevencijoje.

Be to, jei asmuo turi Skarlatinos simptomus, jis turėtų nedelsdamas kreiptis į gydytoją. Ankstyvas gydymas antibiotikais gali užkirsti kelią ligos plitimui ir išvengti komplikacijų. Antibiotikų terapija taip pat gali padėti užkirsti kelią Skarlatinos perdavimui kitiems asmenims.

Svarbu nepamiršti, kad net jei asmuo jau sirgo Skarlatina, jis gali užsikrėsti ja dar kartą. Skarlatina nesukelia ilgalaikės imuniteto, todėl reikia būti budriems, stebėti simptomus ir laikytis higienos taisyklių.

Sužinok kas yra mamystės draugė