Skiepai nuo vėjaraupių

Skiepai nuo vėjaraupių vaikams

Vėjaraupių skiepas yra saugi ir veiksminga priemonė apsisaugoti nuo vėjaraupių – labai užkrečiamos ligos, kuri dažniausiai paveikia vaikus. Skiepas nuo vėjaraupių paprastai skiriamas dviem dozėm, laikantis tam tikrų tarpų.

Pirma skiepo dozė rekomenduojama vaikams, sulaukusiems 12-15 mėnesių. Antroji dozė skiriama vaikams nuo 6-7 metų amžiaus, dažniausiai prieš pradedant mokyklą, tačiau gali būti skiriama ir anksčiau, jei tarp dozių yra bent 3 mėnesiai.

Skiepas nuo vėjaraupių taip pat gali būti skiriamas ir vyresniems vaikams bei suaugusiems, kurie niekada nesirgo vėjaraupiais arba nebuvo paskiepyti. Šiais atvejais taip pat skiriama dvi skiepo dozės, tarp kurių turėtų praeiti mažiausiai 4-8 savaitės.

Nors vėjaraupiais dažniausiai yra lengvai persergama, tačiau kartais jie gali sukelti rimtų komplikacijų, pvz., infekcijų, pneumoniją, smegenų uždegimą. Todėl skiepas yra geriausias būdas apsisaugoti nuo šios ligos. Skiepas taip pat padeda apsaugoti kitus, ypač tuos, kurie dėl sveikatos priežasčių negali būti paskiepyti, pvz., kūdikius arba žmones su silpna imunine sistema.

Kaip ir bet kurio skiepo atveju, skiepas nuo vėjaraupių gali sukelti šalutinį poveikį, bet jis dažniausiai yra lengvas ir trumpalaikis, pvz., paraudimas, patinimas arba skausmas skiepo vietoje.

Skiepai nuo vėjaraupių suaugusiems

Suaugusiems, kurie niekada anksčiau nebuvo sirgę vėjaraupiais, ypač svarbu gauti vėjaraupių skiepą. Nes vėlyvesniame amžiuje yra didesnė rizika komplikacijoms. Vėjaraupiai suaugusiam žmogui gali sukelti tokias komplikacijas, kaip plaučių uždegimą (pneumonija) ar smegenų uždegimą (encefalitas), kurie gali būti pavojingi gyvybei.

Be to, suaugusiesiems, kurie dirba sveikatos priežiūros, švietimo sektoriuje arba turi artimą kontaktą su mažais vaikais, ypač svarbu gauti vėjaraupių skiepą, kad būtų sumažinta ligos plitimo rizika.

Skiepų nuo vėjaraupių kaina

Vėjaraupių skiepo kaina gali skirtis priklausomai nuo gydymo įstaigos. Pavyzdžiui, Lietuvoje šis skiepas nėra įtrauktas į nacionalinį skiepų kalendorių, todėl kaina gali kisti. Priklausomai nuo gydymo įstaigos, kaina gali svyruoti apie 40 -70 eurų. Tačiau, vertinant iš visuomenės sveikatos perspektyvos, skiepų kaina yra žymiai mažesnė nei potencialios sveikatos priežiūros išlaidos susirgus vėjaraupiais ir gydant susijusias komplikacijas.

Skiepų nuo vėjaraupių – šalutinis poveikis

Vėjaraupių skiepas yra laikomas saugiu ir efektyviu. Tačiau, kaip ir bet kuri medicininė procedūra ar vaistas, jis gali sukelti šalutinį poveikį. Šalutinio poveikio tikimybė yra maža, tačiau svarbu žinoti apie galimas problemas.

Bendra statistika. Pagal Centrinės ligų kontrolės ir prevencijos (ECDC) duomenis, maždaug 20% žmonių, gavusių vėjaraupių skiepą, patiria šalutinį poveikį. Dažniausiai tai yra lengvi simptomai, tokie kaip odos paraudimas ar patinimas skiepo vietoje.

Retesni šalutiniai poveikiai. Mažiau nei 1% patiria sunkesnius šalutinius reiškinius, tokius kaip karščiavimas ar odos bėrimas, kuris atrodo panašiai , kaip vėjaraupiai. Šie simptomai paprastai yra lengvi ir išnyksta savaime.

Labai reti atvejai. Labai retai (mažiau nei 0,01% atvejų) skiepas gali sukelti rimtų šalutinių reiškinių, tokių kaip smegenų uždegimas, mėšlungis ar sunki alerginė reakcija. Tačiau svarbu pabrėžti, kad šie atvejai yra labai reti, ir daugumai žmonių nauda, gaunama iš skiepo, gerokai viršija šią riziką.

Ar verta skiepytis nuo vejaraupių

Nors vėjaraupiais dažniausiai persergama lengva forma ir praeina be komplikacijų, yra atvejų, kai ši liga gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač suaugusiems ir silpną imuninę sistemą turintiems asmenims. Skiepas taip pat padeda apsaugoti tuos, kurie negali būti skiepijami, užkertant kelią ligos plitimui bendruomenėje.

Sužinok kas yra mamystės draugė