Tymai: išvaizda, simptomai, trukmė, prevencija
Tymų bėrimas
Tymai yra užkrečiama liga, kurią sukelia morbilivirusas, priklausantis paramyxovirusų šeimai. Ligos sukėlėjas perduodamas oro lašeliniu būdu, pavyzdžiui, per kosulį ar čiaudulį. Tymai yra ypač užkrečiami ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip pneumonija, encefalitas ir net mirtis.
Kaip atrodo tymų bėrimas?
Tymų bėrimas yra vienas iš aiškiausių ir lengviausiai atpažįstamų tymų simptomų. Jis prasideda maždaug per 10-14 dienų po to, kai asmuo užsikrėtė virusu.
Berimas pradžioje pasirodo ant veido, ypač prie ausų ir ant galvos , o tada plinta žemyn – į kaklą, pečius, rankas, liemenį ir galiausiai – į kojas. Tai vadinama “nuo viršaus žemyn” seka, kuri yra būdinga tymams. Ši seka skiriasi nuo daugelio kitų infekcinių ligų, kuriose bėrimas dažnai prasideda nuo apatinės kūno dalies.
Tymų berimo spuogeliai yra maži, apie 1-2 mm skersmens, raudoni arba rausvai rudi. Jie gali būti pavieniai arba sujungti po kelis vienoje vietoje, sudarydami didesnes grupes, kurios gali užimti didelius odos plotus. Tai sukelia odos spalvos pokyčius, kurie gali atrodyti kaip “žemėlapis”.
Be to, tymų berimas gali būti lydimas niežulio, kuris gali sukelti nepatogumų. Tačiau niežulys dažnai nėra toks stiprus kaip, pavyzdžiui, vėjaraupių atveju.
Po kelių dienų berimas pradeda blankti ir tampa mažiau pastebimas. Taip pat gali pasireikšti lengvas odos nusilupimas bėrimo vietose. Tymų bėrimas yra cikliškas – nauji bėrimo židiniai gali pasirodyti kiekvieną dieną per 3-5 dienas, o senieji tuo pačiu metu šviesėja.
Reikėtų nepamiršti, kad nors tymų berimas yra labai pastebimas simptomas, svarbu atkreipti dėmesį į kitus simptomus, tokius kaip karščiavimas, kosulys, sloga, akių paraudimas ir baltos dėmės burnoje, vadinamos Kopliko dėmėmis, nes tai gali padėti anksti diagnozuoti tymus ir sumažinti ligos plitimo riziką.
Kaip atskirti tymus, vėjaraupius ir raudonukę?
Nors tymai, vėjaraupiai ir raudonukė gali sukelti odos bėrimą, jie turi tam tikrų unikalių charakteristikų, kurios gali padėti atskirti šias ligas.
Tymai
Kaip minėta, tymų berimas prasideda nuo veido , tada pereina į kaklą, pečius, rankas, kojas ir visą kūną. Bėrimo spuogeliai yra maži, raudoni. Be to, tymų simptomai eina kartu su aukšta temperatūra, kosuliu, sloga ir konjunktyvitu, taip pat dažnai išberia burnos gleivinę.
Vėjaraupiai
Vėjaraupių bėrimas skiriasi nuo tymų ir raudonukės. Pirmiausia jie pasirodo, kaip maži raudoni spuogeliai, kurie tampa pūslėmis, pripildytomis skaidriu skysčiu. Šios pūslės greitai susidaro, subręsta ir įtrūksta per kelias dienas, palikdamos žaizdas, kurios išdžiūsta ir nusilupa. Vėjaraupių bėrimas dažnai yra labai niežtintys ir gali pasirodyti bet kurioje kūno dalyje.
Raudonukė
Raudonukės bėrimas prasideda nuo veido ir greitai plinta į likusias kūno dalis. Skirtingai nuo tymų, raudonukės bėrimas yra mažesnis, labiau išsibarstęs ir paprastai nėra toks raudonas. Ši liga gali būti lydima šiek tiek padidėjusia kūno temperatūra, gerklės skausmu ir uždegimu, galvos skausmu, paraudimu ir patinimu akių srityje.
Nepaisant minėtų skirtumų, svarbu pažymėti, kad tik gydytojas gali patikimai diagnozuoti šias ligas. Jei įtariate, kad jūs ar jūsų vaikas galite sirgti viena iš šių ligų, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.
Tymų bėrimo simptomai
Tymų berimas yra vienas iš labiausiai matomų ir atpažįstamų simptomų, tačiau yra ir kitų simptomų, kurie dažnai prasideda anksčiau nei bėrimas.
Prieš bėrimą
Pradiniai tymų simptomai, kurie pasireiškia apie 10-12 dienų po užsikrėtimo virusu, panašūs į peršalimą ar gripą. Asmuo gali jausti bendrą negalavimą, karščiavimą, slogą, kosulį ir akių paraudimą. Šios ligos išskirtinumas pabalusi burnos gleivinė.
Bėrimas
Maždaug po 2-4 dienų po šių pradinių simptomų prasideda būdingas tymų berimas. Bėrimas prasideda nuo veido, o tada plinta žemyn – į kaklą, pečius, rankas, liemenį ir galiausiai – į kojas. Tymų bėrimas gali būti niežtintis ir sukelti nepatogumų.
Po bėrimo
Kai bėrimas išnyksta, gali pradėti luptis oda bėrimo vietose. Tačiau, nors berimas yra labiausiai matomas tymų simptomas, yra ir kitų simptomų, kuriuos reikia stebėti. Pavyzdžiui, tymai gali sukelti viduriavimą, ausies uždegimą ar sunkias komplikacijas, tokis kaip pneumonija, encefalitas ir kitos.
Tymų bėrimo prevencija
Tymų bėrimo prevencija
Prevencija yra svarbiausias žingsnis kovojant su tymais. Nors mes neįstengiame kontroliuoti visų tymų simptomų, įskaitant bėrimą, galime imtis efektyvių priemonių, kad apsisaugotume nuo šios ligos.
Skiepijimas
Pagrindinis būdas apsisaugoti nuo tymų yra skiepijimas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja skiepyti vaikus nuo tymų MMR (tymai, kiaulytė, raudonukė) skiepu. Šis skiepas apsaugo nuo trijų ligų ir yra labai efektyvus – jis apsaugo apie 97% žmonių nuo tymų. Daugumoje šalių vaikai gauna du MMR skiepo dozes, vieną būdami 12-15 mėnesių amžiaus ir antrąjį nuo 4 iki 6 metų.
Higiena
Nors tymai plinta per oro lašelius, gera asmeninė higiena gali padėti sumažinti užsikrėtimo riziką. Tai apima rankų plovimą su muilu ir vandeniu, ypač prieš valgymą ir po viešų vietų lankymo.
Izoliacija
Jei esate užsikrėtęs tymais, turėtumėte likti namuose ir vengti kontakto su kitais žmonėmis, kad neplatintumėte ligos. Taip pat turėtumėte informuoti savo gydytoją apie savo simptomus, kad galėtų imtis atitinkamų veiksmų.
Medicininė priežiūra
Net ir su efektyvia prevencija, svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir sekti sveikatingumo patarimus. Tymai yra reta liga šiuolaikinėje visuomenėje dėl plačiai paplitusio skiepijimo, bet vis tiek reikia būti budriems ir laikytis sveikos gyvensenos.
Prevencija yra geriausias būdas apsisaugoti nuo tymų ir jų simptomų, įskaitant bėrimą. Su tinkama prevencija ir medicinine priežiūra, galime užkirsti kelią šiai ligai ir apsaugoti savo bei kitų sveikatą.