Vėjaraupiai – eiga, kiek laiko sergama, vaistai

Vėjaraupių trukmė

Vėjaraupiai paprastai trunka nuo 5 iki 10 dienų. Bėrimas yra pirmas pastebimas simptomas, pasirodantis nuo 10 iki 21 dienos po to, kai asmuo patenka į kontaktą su virusu. Raudonos dėmės per vieną ar dvi dienas virsta pūslelinėmis, kurios vėliau trūksta ir užgyja.

Vaistai nuo vėjaraupių

Antivirusiniai vaistai, tokie kaip acikloviras ar valacikloviras, dažnai skiriami gydant vėjaraupius, siekiant sumažinti ligos sunkumą ir trukmę. Šie vaistai veikia geriausiai, jei juos pradėta vartoti per pirmąsias 24 valandas nuo bėrimo atsiradimo.

Be to, simptominiai vaistai gali padėti palengvinti simptomus, tokius kaip karščiavimas ir niežulys. Tačiau aspirino niekada neturėtų vartoti vaikai ar paaugliai, sergantys vėjaraupiais, dėl rizikos susirgti Reye sindromu – reta, bet potencialiai mirtina liga.

Prašome visada pasikonsultuoti su gydytoju dėl konkrečių medicininių patarimų ar gydymo rekomendacijų.

Kuom tepti vėjaraupius?

Vėjaraupių simptomų, ypač niežėjimo, mažinimui gali būti naudojami įvairūs tepalai. Štai keletas populiariausių:

Kalaminų tepalas: Kalaminas yra mineralas, kuris veikia ,kaip odą raminantis preparatas, mažina niežulį ir ramina sudirgusią odą. Jis taip pat padeda džiūti pūslelines.

Antihistamininiai tepalai: tokie tepalai, kaip fenistilis, gali padėti sumažinti niežulį, nes jie veikia užkertant kelią histaminui, medžiagai, kuri sukelia niežėjimą ir patinimą.

Hidrokortizono tepalas: šis tepalas turi priešuždegiminių savybių, todėl gali padėti sumažinti odos paraudimą ir patinimą, tačiau jis turėtų būti naudojamas tik pagal gydytojo rekomendaciją, nes gali sukelti šalutinį poveikį.

Svarbu prisiminti, kad niežėjimo metu vengti kasytis ar trinti odą, nes tai gali sukelti antrines odos infekcijas. Taip pat prieš naudojant bet kokį vaistą nuo vėjaraupių, visada turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku.

Vėjaraupiai vaikams

Vėjaraupiai yra dažniausiai pasitaikanti vaikų liga, sukelianti niežtinčių pūslelinių bėrimą visame kūne. Daugumai vaikų vėjaraupiai yra lengva liga, kuri praeina per 1-2 savaites be rimtų komplikacijų. Tačiau tai vis tiek yra nepatogus ir diskomfortą sukeliantis laikotarpis vaikui ir šeimai.

Vėjaraupiai suaugusiems

Vėjaraupiai suaugusiems gali pasireikšti sunkesne forma nei vaikams. Suaugusieji, sergantys vėjaraupiais, gali patirti didesnį karščiavimą, intensyvesnį bėrimą ir nuovargį, taip pat yra didesnė komplikacijų rizika, tokių kaip plaučių uždegimas, smegenų uždegimas ir odos infekcijos.

Išėjimas į lauką ir lankymasis mokykloje ar darželyje sergant vėjaraupiais

Kadangi vėjaraupiai yra labai užkrečiami, pacientai turėtų likti namuose, nesilankyti mokykloje, darželyje ir viešose vietose, siekiant išvengti viruso plitimo. Nors būti lauke savo privačioje erdvėje nėra kenksminga, kontaktas su žmonėmis turėtų būti minimizuotas, kol bėrimas užgis.

Vaikai, sergantys vėjaraupiais, turėtų vengti lankyti mokyklą ar darželį, kol jie nebeliks užkrečiami. Tai paprastai būna tada, kai visos pūslelinės užgyja, paprastai per 7 – 10 dienų nuo bėrimo atsiradimo.

Vėjaraupių prevencija

Efektyviausias būdas išvengti vėjaraupių yra skiepijimas. Vėjaraupių vakcina yra saugi ir apie 90% atvejų efektyvi, užkertanti kelią ligai. Paprastai ji skiriama dviem dozėmis, pirmąją dozę skiriant 12-15 mėnesių amžiaus, o antrąją dozę po 4-6 savaičių.

Sužinok kas yra mamystės draugė