Genetiniai tyrimai nėštumo metu – NIPT, PRISCA palyginimas
Genetiniai tyrimai nėštumo metu – kuo skiriasi NIPT tyrimas ir Prisca tyrimas? Kokia yra NIPT tyrimo kaina? Ar PRISCA tyrimas pigesnis?
Genetiniai tyrimai nėštumo metu
Tam, kad nustatyti ar būsimas kūdikis neturi tam tikrų genetinių ligų, atliekami specialūs genetiniai tyrimai nėštumo metu. Šie genetiniai tyrimai nėštumo metu gali nustatyti tokias ligas kaip Dauno, Edvardso sindromai bei kitas paveldimas ligas. Genetinius tyrimus gydytojai rekomenduoja atlikti ypač vyresnio amžiaus, nuo 35 metų nėščiosioms. Šie tyrimai gali būti neinvaziniai ir invaziniai. Patys populiariausi ir plačiausiai taikomi yra neinvaziniai genetiniai tyrimai, nes jie yra neskausmingi bei nepavojingi nėščiajai ir vaisiui, taip pat nesukelia persileidimo rizikos.
Šiame straipsnyje supažindinsime Jus su neinvaziniais NIPT ir PRISCA genetiniais tyrimais bei išsiaiškinsime kada ir kam reikalingi genetiniai tyrimai nėštumo metu.
NIPT tyrimo kaina 500 – 800 eur. | NIPT tyrimo patikimumas ~98% |
---|---|
PRICA tyrimo kaina 30 – 50 eur. | PRISCA tyrimo patikimumas ~70% |
NIPT tyrimas
PRISCA tyrimas
Kada ir kam reikalingi genetiniai tyrimai nėštumo metu?
Genetinius tyrimus atlikti visada rekomenduojama moterims, kurios patenka į rizikos grupę. Ar esi rizikos grupėje, nustato tavo nėštumą prižiūrintis gydytojas, kuris įvertina ligos istoriją, nėščiosios prenatalinės diagnostikos tyrimų rezultatus bei kitus aspektus, pavyzdžiui, nėščiosios amžius. Atliktas tyrimas ultragarsu (sprando raukšlės matavimas) gali parodyti genetinių susirgimų riziką, tokiu atveju genetiniai tyrimai yra rekomenduojami taip pat.
Žinoma, genetinius tyrimus galima atlikti ir kai nėra rizikos veiksnių, tačiau nemokami genetiniai tyrimai nėštumo metu atliekami tik esant rizikos veiksniams ir gavus gydytojo siuntimą (nemokamai atliekamas PRISCA tyrimas).
Taigi, kada atliekami genetiniai tyrimai nėštumo metu:
NIPT tyrimas gali būti atliekamas nuo 8-10 nėštumo savaitės, tačiau įvertinus individualiai nėščiosios atvejį, tyrimas gali būti atliekamas ir iki 11-12 nėštumo savaitės. Na, o kalbant apie PRISCA – tai PRISCA I atliekamas 11-12 savaitėmis, PRISCA II -15-16 nėštumo savaitėmis.
Jei kyla klausimų, kur atliekami genetiniai tyrimai, tai jie atliekami praktiškai visose privačiose medicinos klinikose arba tyrimų laboratorijose. Tad savo mieste tikrai nesunkiai atrasite kur galite atlikti šiuos tyrimus.
Svarbu paminėti, kad genetiniai tyrimai vertina tik ribotą sutrikimų skaičių, todėl net jei ir tyrimų rezultatai rodo, kad tikimybė labai maža, ji vis tik išlieka, kad naujagimis turės tyrimais nevertintą genetinę ligą. Tik invaziniai genetiniai tyrimai gali tiksliai nustatyti ar turi vaisius genetinį sutrikimą ar ne. Taip pat dėl tyrimų atsakymų visada rekomenduojama genetiko konsultacija, kurios metu aptarsite rezultatus bei, ar reikalinga tirtis invaziniu būdu.
Genetiniai tyrimai nėra privalomi, tik pati gali nuspręsti ar esi pasiruošusi sužinoti, ar vaisius turės genetinių sutrikimų. Apsvarstyk kokie bus tavo pasirinkimai vienu ar kitu atveju, pasitarkite su gydytoju ir visi kartu nuspręskite, ar genetiniai tyrimai reikalingi ir kokį pasirinkti.