Augimo šuoliai

Jei tau atrodo, kad kūdikis paaugo ir pasunkėjo per naktį, tau nesivaidena. Netflix dokumentika “Babies” ir Dr. Michelle Lampl, Ph.D., MD tyrimas įrodė, kad taip, kūdikiai gali paaugti per naktį – tai vadinama augimo šuoliais.

Augimo šuoliai – kas tai?

 • Trumpai tariant, kūdikių augimo šuoliai yra trumpi laiko periodai, kai kūdikio ūgis, svoris ar galvos apimtis paauga kur kas didesniu tempu nei įprastai.

 • Dažnai tėveliai sumaišo kūdikio miego regresą su augimo šuoliu, nes abiejais atvejais kūdikio miegas suprastėja, kūdikis nori daugiau tėvų dėmesio ir yra nuolat alkanas. Tačiau miego regresas ir augimo šuolis nėra tas pats. Kūdikių augimo šuoliai įprastai yra trumpesni, trunkantys vos kelias dienas, o tuo tarpu miego regresas gali trukti net iki mėnesio.

 • Augimo šuoliai įprastai pasireiškia trimis periodais – kūdikystėje, vaikystėje ir ankstyvoje paauglystėje. Jų metu kūdikis ar vaikas nuolat jaučiasi alkanas, miega daugiau nei įprastai bei yra dirglesnis.

  Dažnai tėveliai patiria stresą, nežino kaip vaikui padėti, tačiau galime nuraminti, augimo šuoliai trunka vos kelias dienas, o kaip kūdikiui padėti, papasakosime.

Tavo mamystės draugė

Kada pasireiškia augimo šuoliai?

Kūdikių augimo šuoliai įprastai pasireiškia:

 • 7-10 parą.

 • Antrąją – trečiąją savaitėmis.

 • Pirmuoju – antruoju mėnesiais.

 • Trečią, šeštą ir devintą mėnesiais.

Vienas augimo šuolis gali trukti kelias dienas, tačiau pasitaiko atvejų, kai augimo šuolių trukmė užsitęsia iki savaitės. Nepamirškite, kad augimo šuoliai, kaip ir kūdikio miego regresas, yra normali kūdikio raida.

Augimo šuoliai ir pasiekimų savaitės

 • Kūdikio raidos šuolis, suprastėjęs kūdikio miegas, augimo šuolis, kartais atrodo, kad patiriame vien stresą ir sunkumus vaiko kūdikystėje, tačiau tokie periodai pasitaiko visiems kūdikiams ir po kurio laiko jie pasimiršta. Suprantama, kad periodai, kai kūdikis vystosi labai greitai, jam sukelia nepatogumus, jis turi prisitaikyti prie besikeičiančio pasaulio, kas sukelia irzlumą, verksmingumą bei didesnį prieraišumą prie tėvų.

 • Kūdikio raida taip pat matuojama pasiekimų savaitėmis, kurios trunka iki 82 kūdikio gyvenimo savaitės. Šiuo periodu kūdikis turi įdėti kuo daugiau pastangų, kad būtų lavinami nauji įgūdžiai bei suvokimas, todėl šios pastangos taip pat  sukelia vaiko irzlumą. Kūdikio augimas – tai sudėtingas, bet tuo pačiu ir nuostabus procesas, kai mažylis ne tik paauga fiziškai, bet ir vystosi jo raida, gebėjimai ir aplinkos suvokimas.

Augimo šuolių požymiai

Jei paskutiniu metu kūdikio dienotvarkė nesikeitė, kūdikis nekarščiuoja, jam nedygsta dantukai ar nekamuoja pilvo skausmai, tačiau vaikas tampa neramus, galima įtarti augimo šuolius. Taip pat prailgėjęs kūdikio būdravimo laikas, kūdikio nuovargio ženklai, įprastai signalizuoja tėvams, kad tai miego regresas. Tačiau tikrai ne visada. Dažnai šie požymiai būdingi ir augimo šuoliams. Taigi, kokie pagrindiniai augimo šuolių požymiai?

 • Pasikeitę miego įpročiai. Augimo šuolių metu, kūdikis miega ilgiau nei įprastai, jo miego trukmė gali pailgėti net keturiomis valandomis per parą. Tačiau dažnai sutrumpėja miego tarpai, kūdikis dažniau prabudinėja ne tik dieną, bet ir naktimis.

 • Padidėjęs apetitas. Tai pagrindinis augimo šuolių požymis. Kūdikis yra nuolat alkanas, atrodo, kad gali visą laiką vien valgyti. Alkis išlieka ir naktimis.

 • Padidėjęs jautrumas ir irzlumas. Kaip jau minėjome anksčiau, augimo šuolių metu kūdikis būna irzlus, jam dažniau reikia tėvelių, jis tampa verksmingas. Manoma, kad taip yra dėl to, kad kūdikiui kažkiek maudžia kūnelį dėl greito augimo. Taip pat jam sudėtingiau išgyventi pokyčius.

Pagalba kūdikiui augimo šuolio metu

 • Nors augimo šuoliai ir vargina, tačiau guodžia tai, kad jie trunka vos kelias dienas. Žinoma, norisi, kad kūdikis jaustųsi kuo geriau. Kaip jam padėti? Svarbu augimo šuolio metu, kad kūdikio dienotvarkė išliktų kuo panašesnė į įprastą. Pasistenk tuo metu patenkinti kūdikio poreikius – tiek padidėjusį apetitą, tiek poreikį būti šalia tėvų.

 • Kadangi kūdikis augimo šuolių metu jaučiasi nuolat alkanas, žindymas tampa labai dažnas. Na, o jei kūdikis geria mišinuką, augimo šuolių metu pasistenk šiek tiek padidinti jo kiekį, tačiau jei kūdikis pradės daugiau atpilinėti, vadinasi mišinio jam per daug.

 • Taigi, kaip ir kiti sunkesni kūdikio augimo periodai, augimo šuoliai sukelia šiek tiek nepatogumų kūdikio gyvenimo režime, tačiau tai visai normalus ir būtinas periodas, tam, kad mažylis augtų sveikas, o jo raida vystytųsi tinkamai.

Sužinok kaip pačiai įveikti pogimdyvinę depresiją
Šiuolaikiniai nėščiųjų kursai Instagrame

Socialinės paskyros apie kūdikių augimo šuolius

Daug naudingos informacijos apie kūdikių augimo šuolius rasi šių turinio kūrėjų paskyrose

Militos pagalba mažyliams

@militospagalba

Militos pagalba mažyliams

IG paskyra

Teach your family to have an healthy relationship with food.

Learn about nutrition
Try free for 7 days

Palik emailą – parašysim

Atsiunčiame padoraus turinio, juokelių ir nuolaidų.