18 mėnesių miego regresas
18 mėnesių miego regreso požymiai ir statistika
18 mėnesių miego regresas yra dažnas reiškinys, kurį daugelis tėvų patiria savo mažiems vaikams. 2017 m. BabyCenter atliktos apklausos duomenimis, 75 % tėvų pranešė, kad su savo 18 mėnesių kūdikiu patyrę miego regresą. Tyrimas taip pat parodė, kad dažniausiai pasitaikantys 18 mėnesių miego regresijos simptomai yra šie:
- Padidėjęs naktinis pabudimas (praneša 80 % tėvų)
- Sunku užmigti (pranešė 63 % tėvų)
- Priešinimasis miegui (pranešė 53 % tėvų)
- Kitas tyrimas, paskelbtas žurnale „Journal of Child Psychology and Psychiatry“, parodė, kad 18 mėnesių miego regresija buvo susijusi su pabudimu naktį ir sutrumpėjusiu dienos miego trukme.
Pasiekimų savaitės kurios gali būti susijusios su 18 mėnesių miego regresu
Šios pasiekimų savaitės gali būti susijusios su 18 mėnesių miego regresu:
- 75 pasiekimų savaitė: per 75-osios savaitės šuolį kūdikiai pradeda giliau suprasti juos supantį pasaulį. Tiksliau, jie pradeda suprasti, kaip kelios sistemos veikia kartu ir kaip jos dera prie šių sistemų. Tai yra labai svarbus žingsnis jų pažinimo raidoje, nes jis sudaro pagrindą sudėtingesniam mąstymui ir problemų sprendimo gebėjimams.Šiame etape kūdikiai pradeda stebėti, kaip žmonių grupės gali dirbti kartu, kad pasiektų bendrą tikslą. Jie gali matyti, kaip jų tėvai ar globėjai dirba kaip komanda, kad atliktų namų ruošos darbus, arba stebėti, kaip kiti vaikai žaidžia kartu ir bendradarbiauja projekte. Stebėdami šią sąveiką jie pradeda suprasti, kad kiekvienas žmogus turi atlikti savo vaidmenį ir kad dirbdami kartu jie gali pasiekti daugiau, nei galėtų vienas.Toks bendradarbiavimo ir komandinio darbo supratimas yra būtinas jų socialiniam vystymuisi. Kai jie auga ir eina į mokyklą, jie turės dirbti su kitais, kad pasiektų akademinę sėkmę ir naršytų socialiniuose santykiuose. Anksti išmokę šių įgūdžių, jie bus geriau pasirengę šiems iššūkiams ir labiau pasitikės savo gebėjimais dirbti su kitais.
Be augančio supratimo apie grupės dinamiką, 75-osios savaitės kūdikiai taip pat gali geriau suvokti savo tapatybę ir tai, kaip jie prisitaiko prie didesnio juos supančio pasaulio. Jie gali pradėti atpažinti save veidrodyje ir suprasti, kad jie yra atskiri asmenys nuo savo globėjų. Šis naujai įgytas supratimas gali paskatinti norą turėti daugiau nepriklausomybės ir savarankiškumo, nes jie pradeda tvirtinti savo pageidavimus ir nuomones.
Kai kūdikiai geriau suvokia savo vietą pasaulyje, jie taip pat gali pradėti rodyti empatiją kitiems. Jie gali pastebėti, kai kas nors yra nusiminęs ar patiria nelaimę, ir reaguoti paguodžiančiais gestais ar žodžiais. Ši ankstyva empatijos išraiška yra teigiamas jų besivystančio emocinio intelekto ženklas ir gali padėti tvirtų, sveikų santykių pagrindus ateityje.
Apskritai 75-oji savaitė yra kritinis kūdikio vystymosi laikotarpis. Stebėdami grupės dinamiką ir ugdydami tapatybės jausmą, jie kuria sudėtingesnių socialinių ir pažintinių įgūdžių pagrindą.
Kaip padėti kūdikiui 18 mėnesių miego regreso metu?
- 18 mėnesių amžiaus daugelis kūdikių patiria augimo šuolius, kurie taip pat gali turėti įtakos miego suprastėjimui. Augimo šuolio metu kūdikius gali tekti maitinti dažniau.
- Nustatykite nuoseklią rutiną. Tai gali padėti jūsų mažyliui atsipalaiduoti ir pasiruošti miegui.
- Per dieną reaguokite į savo kūdikio emocinius poreikius. Tai gali padėti sumažinti atsiskyrimo nerimą ir padidinti saugumo jausmą prieš miegą.
- Sukurkite miegui palankią aplinką savo mažyliui. Tai gali apimti triukšmo ir šviesos lygio mažinimą patalpoje bei temperatūros reguliavimą.
Franso X. Plooij ir Hetty van de Rijt knygoje „Stebuklų savaitės“ pateikiamos kelios rekomendacijos tėvams, kaip padėti savo kūdikiams susidoroti su pažinimo šuoliu, kuris įvyksta 75-ąją savaitę.
Viena iš pagrindinių rekomendacijų – suteikti daug galimybių socialiniam bendravimui ir bendradarbiavimui su kitais. Tai gali būti žaidimai su kitais vaikais arba tiesiog kūdikių įtraukimas į namų ruošos darbus ir veiklą, kuriai reikalingas komandinis darbas. Suteikdami kūdikiams galimybę stebėti ir dalyvauti grupės dinamikoje, jie gali išmokti svarbių socialinių įgūdžių ir ugdyti priklausymo jausmą.
Knygoje taip pat rekomenduojama šiuo laikotarpiu suteikti daug teigiamo pastiprinimo ir padrąsinimo. Kūdikiams vis labiau suvokiant savo tapatybę ir vietą pasaulyje, svarbu suteikti jiems pasitikėjimo ir paramos, kurios jiems reikia norint ištirti ir patvirtinti savo pageidavimus. Pagirdami ir patvirtindami tėvai gali padėti savo kūdikiams jaustis saugiai ir pasitikėti savo jėgomis.
Kita rekomendacija – skatinti tyrinėjimą ir nepriklausomybę. Kūdikiams vis labiau suvokiant savo tapatybę ir išsiugdant savarankiškumo troškimą, svarbu suteikti jiems erdvės ir laisvės tyrinėti ir mokytis patiems. Tai gali apimti daug galimybių žaisti ir tyrinėti saugioje ir puoselėjančioje aplinkoje.
YOUTUBE VIDEO APIE KŪDIKIŲ MIEGĄ IR MIEGO REGRESĄ
Kūdikių miegas. Pokalbis su miego specialiste Dovile Šafranauske
MEDEINA ANDRIULIENĖKūdikių miegas. Pokalbis su miego specialiste Dovile Šafranauske
SOCIALINĖS PASKYROS KURIOS KALBA APIE KŪDIKIŲ MIEGO REGRESĄ